Кралица Елизабет II почина на 96-годишна възраст
Нейният син Чарлз веднага става крал
Кралица Елизабет II, най-дълго управлявалият британски монарх, чието управление продължи седем десетилетия, почина в четвъртък на 96-годишна възраст, съобщават международните медии, позовавайки се на информация от Бъкингамския дворец.
Тя почина в замъка Балморал в Шотландия, след като лекарите казаха, че са се загрижили за здравето й в четвъртък. Нейният син Чарлз веднага стана крал след смъртта й.
Елизабет се възкачи на престола през 1952 г. след смъртта на баща си, крал Джордж VI. Тя ръководи последните кризи на Британската империя, преодолява глобалните катаклизми и вътрешните скандали и драматично модернизира монархията. Елизабет управляваше Обединеното кралство и 14 други царства на Британската общност и се превърна в една от най-разпознаваемите жени, живели някога.
Животът ми винаги ще бъде посветен на вашата служба.“
Това бе обет, който Кралицата даваше многократно през цялото си рекордно царуване. CNN напомня за последното послание на Елизабет, отбелязващо 70-ата годишнина от възкачването й на трона.
Елизабет II може да не е родена да бъде монарх, но след като съдбата се намесва, тя твърдо посвещава времето си в изпълнение на дълга си. Дори в залеза на живота си, когато мнозина спекулираха дали може да се оттегли или дори да абдикира, тя остана решителна в отдадеността си.
Когато пандемията от коронавирус обхвана света през 2020 г., кралицата и нейният съпруг - принц Филип - се оттеглиха от Лондон в замъка Уиндзор. Както в други времена на криза, нацията потърси увереност от монарха. Тогава Кралицата твърдо заяви, че „ще успеем“. С желание да остави присъствие в обществения живот на фона на блокировките и мерките за социално дистанциране, тя започна да работи от вкъщи, да участва във виртуални ангажименти и да провежда повече разговори.
След смъртта на херцога на Единбург през април 2021 г., Елизабет II възобнови своите кралски задължения с типична твърдост. Първата й публична изява се състоя месец след смъртта на нейната „сила и утеха“ с държавното откриване на парламента. Тя даде положителен тест за Covid-19 през февруари 2022 г., въпреки че продължи да изпълнява някои от леките си задължения, въпреки че страда от леки симптоми, подобни на настинка.
През юли тя пътува до частния си шотландски дом Балморал за началото на традиционната си лятна ваканция. На 6 септември кралицата прие бившия премиер Борис Джонсън в замъка Балморал, когато той напусна поста, преди да поздрави Лиз Тръс, за да я помоли да състави правителство и да стане министър-председател. Историческата аудиенция бе първият път, когато 96-годишният монарх изпълни ключовото си задължение в своето убежище в Абърдийншър, а не в Бъкингамския дворец в Лондон.
Новината за нейната смърт наистина бележи края на една ера за Обединеното кралство, като повечето от хората не са познавали друг монарх начело.
Кой ще наследи Кралицата?
Синът й Чарлз веднага става крал след смъртта на майка си, кралица Елизабет, обяви Кралското семейство. Като явен наследник от тригодишна възраст, той е най-дълго служилият наследник на трона в британската история.
Той вече беше поел някои от ангажиментите на кралицата тази година, тъй като здравето й беше станало достатъчно тревожно, за да отмени някои от ангажиментите си, включително откриването на парламента. И Чарлз, и принц Уилям даваха приоритет на задачите на кралицата пред техните. И двамата бяха активирани като държавни съветници, на които кралицата делегира суверенната си власт за конкретни цели, и те бяха задължени да изпълняват тези задължения.
След като бъде провъзгласен за крал, Чарлз има възможността да вземе всяко име, което избере за царуването си. Например, истинското име на крал Джордж VI всъщност е Алберт. Двама предишни монарси са се казвали Чарлз.
The Queen died peacefully at Balmoral this afternoon.
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022
The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow. pic.twitter.com/VfxpXro22W