Кралят на петрола: Отри Стивън и неговата компания за милиарди
От шофьор на камион до надзорник на сондаж и инженер – сега той е готов да сложи короната на най-богатия петролен магнат в Америка
През последните шест десетилетия Отри Стивънс е преминал през почти всяка позиция в петролната индустрия – от шофьор на камион до надзорник на сондаж и инженер. Сега той е готов да сложи короната на най-богатия петролен магнат в Америка.
Този месец Diamondback Energy се съгласи да купи Endeavour Energy Resources LP – компанията, собственост на Стивънс, в сделка за 26 милиарда долара. Продажбата ще изкачи Стивънс до 64-то място от 130-то в индекса на Bloomberg Billionaires на най-богатите хора в света. Той ще стане и най-богатият нефтен магнат в страната с нетна стойност на активите от 25.9 милиарда долара въз основа на текущата цена на акциите на Diamondback.
Състояние с такъв размер би надхвърлило нетното богатство на Харолд Хам от Continental Resources Inc., който притежава 15.4 милиарда долара, както и това на Джеф Хилдебранд от Hilcorp Energy, който може да се похвали със състояние от 17 милиарда долара. Чарлз и Джулия Кох, собствениците на конгломерата Koch Industries, са по-заможни, въпреки че петролът представлява само част от диверсифицираното им състояние.
Продажбата на Endeavour се очаква да приключи през четвъртото тримесечие на тази година, пише Fortunе.
Край на спекулациите
Сделката слага край на години на спекулации за това кой би могъл да купи Endeavor, един от последните останали близки производители в богатия на шисти Пермски регион. Син на фермери, отглеждащи фъстъци и пъпеши, 85-годишният Стивънс основава компания през 1979 г. в Мидланд, Тексас. Преди това работи за Humble Oil, сега част от Exxon Mobil Corp., както и има натрупан опит в Инженерния корпус на армията и банка в Мидланд като оценител на нефт и газ.
Първоначално неговият зараждащ се бизнес се фокусира върху предоставянето на ad hoc инженерна помощ. С течение на времето тя се разширява и включва превози с камиони, услуги и строителство на кладенци. Нещото, което никога не се променя през годините, е купуването на права за сондиране в Тексас.
Стивънс купува първите си права за Перм малко след като напуска банката. Продължава да го прави дори когато производството спада през 80-те и 90-те години, когато големите петролни компании започнаха да напускат за по-доходоносни възможности в чужбина.
Неговото настояване да използва свеж капитал, а не дългове, за да придобива права за сондиране, му помога да оцелее във финансовата криза от 2008 г., която смаза търсенето на петрол и доведе до фалит някои американски оператори. Стивънс се принуждава да затвори почти всичките си съоръжения. Стратегията му се изплаща, когато скоро след това петролът скоча до над 100 долара за барел.
Петролната индустрия
Но напредъкът на хоризонталното сондиране и хидравличното разбиване революционизира съдбата на петролната индустрия в САЩ - а малцина се оказват в по-добра позиция от Стивънс. В крайна сметка той събра права за сондиране на 344 000 акра (територия, надхвърляща около 400 тази на Сентрал Парк) в сърцевината на Пермския басейн.
Това е толкова добро, колкото всяка площ в Северна Америка“, каза Каес Вант Хоф, главен финансов директор на Diamondback, пред анализатори и инвеститори по време на конферентен разговор по повод обявяването на сделката.
Тъй като големите компании се завърнъха в Permian през 2010 г. и местните нефтени сондажи се увеличиха, спекулациите нараснаха, когато Стивънс е направи Endeavour публична. Въпреки предложенията на банкери и потенциални купувачи, той се съпротивлява, предпочитайки сам да развива производството. Endeavor в крайна сметка се превърна в „перлата в короната на частните компании в Пермския басейн“, според Джон Фрийман, базиран в Хюстън анализатор в Raymond James Financial Inc.