Кризата с чиповете ще оскъпи компютрите и телефоните
Пандемията предизвика глобален недостиг на полупроводници, който удари най-силно автомобилната индустрия
Потребителите са изправени пред покачване на цените и недостиг на технологични продукти, като телевизори и мобилни телефони, автомобили и игрови конзоли. Причината е в нарастващия от миналата година глобален недостиг на полупроводници.
Започнал първоначално като временно забавяне на доставките вследствие на блокираната дейност на фабриките заради пандемията, проблемът ескалира въпреки нормализираното производство. Индустрията не можа да отговори на скока в търсенето на електроника, провокиран от неочаквано бързата промяна на потребителските навици.
Дори могъщата Apple, най-големият купувач на полупроводници в света с разходи за 58 млрд. долара годишно, беше принудена да отложи пускането на iPhone 12 с два месеца миналата есен именно заради недостига.
Чиповете са всичко“, казва Нийл Кемплинг, медиен и технологичен анализатор в Mirabaud, цитиран от The Guardian.
„Тук се наблюдава перфектна буря от фактори на търсенето и предлагането. Но по същество има ново ниво на търсене, което не може да се задържи, всички са в криза и това се влошава.”
Ford наскоро заяви, че заради недостига на чипове печалбите ѝ тази година могат да спаднат с до 2.5 млрд. долара. General Motors очаква финансов удар от 2 млрд. долара.
Миналия месец Sony, която заедно с други производители на конзоли се бори с недостига през последната година, заяви, че може да не постигне целите на продажбите за новия PS5 тази година. Xbox на Microsoft заяви, че прогнозира проблемите с доставките да продължат поне до втората половина на годината.
Най-показателният пример за полупроводниковата криза обаче идва от Samsung, вторият по големина купувач на чипове в света след Apple. По-рано тази седмица компанията заяви, че може да се наложи да отложи пускането на своя смартфон от висок клас поради недостига, въпреки че е и вторият по големина производител на чипове в света.
Samsung продава полупроводници за 56 млрд. долара на други и консумира такива за 36 млрд. долара.
Производителите на автомобили, които намалиха поръчките на чипове, тъй като продажбите на превозни средства паднаха миналата година, се оказаха в накрая на опашката. Цялата световна автомобилна индустрия купува чипове на стойност около 37 млрд. долара, като най-големите играчи като Toyota и Volkswagen харчат по над 4 млрд. долара, което ги прави относително малки брънки във веригата на доставки на полупроводници.
„Най-силно засегнатите са автомобилите, защото са последни – ако Apple харчи 56 млрд. долара годишно и расте, чии доставки ще поддържаш първо?“, пита реторично Кемплинг.
Недостигът на чипове изглежда ще продължи още известно време. Може да отнеме до две години, за да бъдат пуснати в експлоатация сложни фабрики за полупроводници, а производителите са в процес на значително повишаване на цените за втори път за по-малко от година, пише още британското издание.
„Няма признаци за догонване на предлагането или намаляване на търсенето, докато цените се покачват по цялата верига“, казва Кемплинг.
Това ще премине към хората на улицата. Очаквайте колите да струват повече, телефоните да струват повече. Тази година iPhone няма да бъде по-евтин от миналата година.“