Кризата за британците се влошава: Сметките за ток и газ скачат с 80%
Милиони домакинства са застрашени от енергийна бедност, докато политиците избират новия премиер на страната
Годишната сметка за ток и газ на едно средностатистическо британско домакинство ще скочи с над 80%, нараствайки от 1971 на 3549 паунда. Драстичното увеличение се очаква, тъй като енергийният регулатор Ofgem обяви, че от 1 октомври въвежда по-висок таван на цените на едро. От ведомството определиха случващото се като „криза“, която трябва да бъде овладяна спешно и решително с намесата на правителството.
Покачването ще има огромно въздействие върху домакинствата в цяла Великобритания. Освен това е вероятно ново увеличение през януари, тъй като цените на едро на газа достигнаха рекордни нива заради Русия, която намалява доставките за Европа“, заяви главният изпълнителен директор на Ofgem Джонатан Бреърли, цитиран от Reuters.
Нарастващите цени на газа заплашват не само да пратят милиони домакинства в енергийна бедност – което ще означава, че няма да могат да харчат за нищо друго освен за основни неща – но също така и бъдещето на бизнеса в цялата страна.
Въпреки че инфлацията достигна 40-годишен връх и английската централна банка предупреди за продължителна рецесия, реакцията на Великобритания спрямо енергийната криза бе притъпена на фона на политическата криза и търсенето на заместник на Борис Джонсън като министър-председател.
Следващият лидер на Великобритания – или Лиз Тръс, или Риши Сунак – трябва да действа веднага след като встъпи в длъжност на 5 септември. Отговорът ще трябва да съответства на мащаба на кризата, която имаме пред нас“, заяви Бреърли.
Във Великобритания, която е особено зависима от газа, покачването на цените нанася големи поражения върху домакинствата. Средната годишна сметка ще се увеличи с около 2000 паунда тази година в сравнение с миналата, а водещата британска компания за енергийни изследвания Cornwall Insight прогнозира, че цените вероятно ще скочат отново през 2023 г.
Очаква се сметките да бъдат малко под 6000 паунда през следващата година. Това означава, че домакинствата може да плащат близо 500 паунда месечно за газ и електричество, което по-висока сума от наема или ипотеката за мнозина.
„Извънредно положение“
Въпросната горна граница, която Ofgem вдига, представлява максимално максимално допустимата цена, която доставчиците на енергия могат да начисляват за единица гориво между октомври и декември, и отразява разходите за закупуване на енергия на пазара на едро и доставката й до домакинствата. Таванът се изчислява на всеки три месеца, а всеки ръст на цените на едро се прехвърля към британските потребители.
Прагът е предназначен да спре доставчиците на енергия да печелят безконтролно. Несигурността в сектора обаче е толкова голяма в момента, че почти 30 търговци на дребно на енергия наскоро са излезли от бизнеса. От Ofgem заявиха, че повечето местни доставчици не печелят нищо.
Лиз Тръс и Риши Сунак се сблъскаха челно с казуса. Досега те предлагаха спиране на налозите за околната среда или намаляване на данък върху продажбите – идеи, които бяха отхвърлени от анализаторите като неспособни да предотвратят тежкия удар върху бюджетите на домакинствата.
Опозиционната Лейбъристка партия заяви, че страната не може да чака повече и трябва да действа.
Това е национално извънредно положение“, заяви финансовият говорител Рейчъл Рийвс, призовавайки за замразяване на сметките.
За да се укроти покачването, едногодишното стопиране на цените на енергията би струвало около 60 млрд. паунда – почти колкото помощната схема за отпуск по време на пандемията от COVID-19.
Новата горна граница на цените ще причини стрес и безпокойство за милиони, но правителството работи напрегнато“, каза министърът на финансите Надхим Захауи.
От Ofgem заявиха, че пазарът е твърде нестабилен, за да прогнозира следващото ограничение, което ще влезе в сила през януари. Тежките условия на газовия пазар през предстоящата зима обаче са предпоставка цените да се влошат значително през идните месеци.