Късче, пренесено от най-добрата Германия
Мартин Павлов и Кристиян Димов от Qinlox работят и за позитивния имидж на България
Все повече българи, живели в чужбина, избират да продължат живота си тук
Нямаш човек? Вече имаш! Да имаш връзки не е лошо, ако знаеш как умело да ги ползваш - свържи се с най-успелите българи, които искат да ти помагат… Това е част от посланията на „Тук-там“, глобалната мрежа за успех на хората на България.
Има и други организации, които работят за каузата на свързаност на българите по света и на онези, които се завръщат. Но има и такива индивидуални играчи, които отиват да учат, да работят, да натрупат знания и опит и които в един момент просто си купуват еднопосочен билет. Намират ново поприще за реализация в България. Някои стават част от глобални компании, други дават глобална перспектива на местни бизнеси, трети търсят и намират своето място. Има хора, които може да са и тук и там, и там и тук. Светът е голям и възможности има всякакви.
България се обновява и развива магнетизъм, който започва да привлича обратно много наши сънародници. Всеки има своите причини за едно или друго решение и всеки има своя път напред – назад – напред. Мнозина, живели години наред в чужбина, когато погледнат България отново, я виждат променена и променяща се. Осъзнават, че всички заедно може да градим тук и своето, и общото по-добро бъдеще.
В темата на брой 123 на списание "Икономика" представяме петима българи, учили и работили в чужбина. Общото между тях е, че всички те са видели нова житейска и кариерна перспектива и отново са избрали да дават своя принос тук. Двама от тях са Мартин Павлов и Кристиян Димов.
Компаниите са място, в което хора се срещат и обединяват усилията си, за да създадат продукти или услуги или да вървят заедно напред в изпълнението на конкретни бизнес цели. Пътищата на Мартин Павлов и на Кристиян Димов се пресичат в Qinlox. Ще представим историята и гледната точка на всеки от тях:
Мартин Павлов е на 24, завършил ТУЕС в София, поради интерес към компютри и софтуер. След това се насочил към образование в Нидерландия, воден от възможността да натрупа и практически опит. По време на обучението били ангажирани с проекти за разработване на различни апликации – например медальон с QR код за хора с епилепсия. Успоредно със следването работи като зам.-шеф на автоматизиран склад на голяма логистична компания. Запален е по логистиката по семейна линия, тъй като неговата майка е бивш митнически директор на FedЕx. После Мартин работи и в компания, която участва в роботизирано производство на микрочипове. След като става бакалавър, избира да се върне в България - заради климата, относително
по-добрия доход и редица други удобства
които ще има тук. Като катерач предпочита нашите планини за това свое хоби. След 6 месеца почивка започва да търси работа. Попада на Qinlox, която плаща европейски заплати в България, но и екипът е от висококомпетентни и позитивни хора. Като по-малка компания в нея липсват тежките корпоративни процеси.
В България го връща и усещането за развитие и прогрес на страната. С нидерландски готвач започват износ на вино от изба „Старосел“. По време на откриването на новия му ресторант в Нидерландия правят проучване на нагласите към България и резултатът е, че представите им са за бедна и корумпирана страна, в която много хора крадат. Това още повече го мотивира да работи за подобряване имиджа на страната. Бързо свиква и с политическата криза тук, тъй като и Нидерландия е в подобна ситуация. Днес казва, че „България е
чудесно място за живеене
и работа, което има и своите достойнства, и своите минуси. И ако имаш добре платена работа, то наистина си заслужава да си тук“.
Плюсът на местния Qinlox офис е, че в екипа са предимно българи, които са имали възможност да черпят опит от чуждестранни университети и компании. Това помага за по-добрата организация на българския клон, тук е IT центърът на компанията майка, която не е голяма, но екипът ѝ е международен. Друг плюс е, че съставът не е голям, всички се познават и са готови да си помагат. Има гъвкавост за работното време и добър баланс между служебните ангажименти и личния живот. Има възможност професионалисти от цялата страна да работят от дистанция и да са в международен бизнес с отлично заплащане. Това позволява те да остават по родните си места. Привлечен от по-екологичния начин на живот, Мартин също замисля изтегляне към село, което е недалеч от София. „Имаме
неповторима природа
и нека си дадем сметка и за това. Оформят се IT селища, населени с амбициозни млади хора, които искат да живеят извън мегаполисите“. В тази компания няма тежка йерархия, управленската структура е „плоска“ и всеки е чут, комуникацията е лека. Освен управителя, всички са равни. Свободата също се цени високо от служителите. Подходът в Германия е същият и по думите на Мартин на българска земя е пренесено „късче в България от най-добрата Германия“. И още: „Най-важното за всяка компания е да има хора, вдъхновени от работата. Когато им дадеш и свободата да правят на-доброто според тях, то успехът е гарантиран. Всеки добър професионалист цени свободата на вземане на решения“.
Мартин избира България и защото тук има много млади и образовани хора, които са заети да правят яки неща. В страната се произвеждат
стоки и изделия на световно ниво
но проблемът на България е имиджът. Като цяло за хората с образование и визия за живот и кариера, тук става все по-добро място за реализация.
Кристиян Димов е също от София. Завършил немската гимназия, след което учил компютърни системи и технологии в Техническия университет в София. На разменни начала е изкарал един семестър в Германия по програма на Германското културно министерство. Още в трети курс потърсил работа по специалността и започнал в компания, която наема IT специалисти с немски език. След пет години имал нужда от промяна и така попаднал в Qinlox. Управителят на българския клон също е завършил същата немска гимназия, а по традиция нейните възпитаници много се подкрепят. Вече близо четири години е в Qinlox. Задържа го фактът, че екипът не е голям и човекът в нея не се „губи в корпорацията“. Възнаграждението е конкурентно, фирмата се разраства и за хора, които са от повече време, има възможност да играят по-ключова роля.
С квалификация, която му позволява да работи от всяка точка на света, Кристиян предпочита България. В предишната компания живял на територията на три страни в Западна Европа с цел да усети ритъма в Шотландия, Германия и Швейцария. „Приятелите и близките ми хора са в България и разбрах, че тук си е най-хубаво за нас. България вече е
съпоставима с другите страни от ЕС
и си струва да оставаме тук и да помагаме страната ни да се развива. Все пак тя е спомогнала да станем това, което сме. Всички ние, които сме имали възможност да живеем в чужбина, е добре да вземем от там добри модели и практики и да ги пренесем тук. Хората правят държавата. Много от съучениците ми заминаха в чужбина, но немалка част от тях вече се завръщат“.
Как България да стане по-добро място: „Нека всеки да дава положителен личен пример – от спазването на закона до активното отношение съм политическата обстановка. Нека да се откриват повече работни места от предприемачи със знания, умения, визия и контакти. Бизнес климатът маже да се подобри чрез стартъп инициативи, опити за привличане на инвестиции, но големите решения опират до управляващите и до политическата класа.
Движим се във вярна посока
но е нужна подкрепа от страна на държавата. Изсветляването на доходите и на финансовите потоци и контролът върху разходването на публичните средства ще допринесе за подобряване на средата за живеене. Корупцията повече не бива да се толерира“.
Кристиян вярва, че „всичко зависи от мен, всичко зависи от човека“. С постъпките и действията си заслужаваме своя късмет. За да живеем добре, трябва всички да правим добро. Когато всички правим само добро, в обществото и сред нас ще се върти само добро.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.