КЗК разреши строителството на газовата връзка със Сърбия
Жалбите срещу избора на канадската „Кенпайп“ бяха отхвърлени от регулатора, въпреки че някои членове не подкрепиха решението
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отхвърли всички жалби срещу решението на държавното дружество „Булгартрансгаз“ да избере за строител на газовата връзка със Сърбия консорциум „Кенпайп“. До позицията обаче не се е стигнало единодушно, като двама от членовете на регулатора са изразили особено мнение – председателят на КЗК Юлия Ненкова и Красимир Зафиров.
Избраното обединение е съставено от клон на канадското дружество Canpipe Industries International Inc. и едноименната му българска фирма. Консорциумът спечели търга за строежа на 62-километровото трасе през юни, като предложи цена от 136.8 млн. лв. при прогнозна стойност 143.6 млн. лв. и 300 дни за завършването на проекта при прогнозни 350. През 2019 г. обединението спечели поръчка за подмяна на магистрален газопровод с обща дължина около 45 км в областите Плевен и Ловеч.
Срещу класирането за обществената поръчка бяха подадени четири жалби – от „Нова газ 2021“, „Ай Би Ес – интергаз“, „Интернешънал газ“ и италианската „Бонати“, която стана подизпълнител „Аркад" в процедурата за „Турски поток“ през България. Според КЗК те са неоснователни и преценката на „Булгартрансгаз“ е правилна.
Всички жалби изтъкват различни недостатъци пред КЗК, в т.ч. и предложения от победителя един календарен ден за изработване на техническия проект. Именно в тази връзка са и особените мнения на Ненкова и Зафиров, които смятат, че за този срок е нереалистично това да бъде свършено. Също така има предвидени над 20 пресичания на общински и републикански пътища, дерета и други подобни препятствия по трасето на газопровода, а за всяко едно от тях е задължително да се изготви отделен проект, който се съгласува с различни институции.
Сред другите недостатъци са, че оценителната комисия не е описала как техническото предложение на класирания на първо място участник е отговорило на изискванията за опазването на околната среда.
Също така Ненкова и Зафиров посочват, че „Булгартрансгаз“ е трябвало да заложи в изискванията си минимални и максимални граници за изготвянето на техническия проект, тъй като това е задължително по Закона за обществените поръчки, когато показателят за оценка на офертите е свързан със срокове.
Припомняме, че заради жалбите „Кенпайп“ не можеше да започне да строи газовата връзка със Сърбия. Сега четирите обединения могат да обжалват решението на КЗК пред Върховния административен съд (ВАС) в срок до 25 август.