Лондон одобри 150-милиарден „щит“ за бизнеса и домакинствата
Британското правителство ще осигури средствата за защита от високите цени на енергията чрез заеми
Лиз Тръс, министър-председател на Обединеното кралство, обяви пакет на стойност около 150 милиарда паунда, който да предпази Великобритания от скока на енергийните цени. Бизнесът ще бъде подкрепян в продължение на шест месеца, докато защитата на домакинствата ще действа две години, съобщава Financial Times.
Драматичната държавна намеса беше придружена от обещания за увеличаване на вътрешното производство на петрол и газ, включително чрез фракинг за шистов газ, и реформи на енергийния пазар.
„Гаранция за цената на енергията“ ще ограничи средните годишни сметки на домакинствата до £2500 през следващите две години. Гаранцията за цената ще се прилага за единичната цена на енергията, така че сумата, която плаща всяко домакинство, ще варира в зависимост от това колко газ и електричество използват.
Без този "щит" за домакинствата максималната сума за типично потребление на енергия в домакинство трябваше да нарасне до над 3500 паунда през октомври. Някои прогнози дори са за сметки, надхвърлящи 6000 паунда през следващата година.
Обявената по-рано отстъпка от сметката за енергия на стойност 400 паунда ще бъде запазена и зелените налози, струващи 150 паунда, ще бъдат временно премахнати, което означава, че средните сметки на домакинствата ще останат приблизително на сегашното си ниво от 1971 паунда.
Бизнесът и организациите от публичния сектор, като училищата, ще получат „еквивалентна подкрепа“, но само за шест месеца. Подробностите около търговската схема са по-малко ясни.
След шестте месеца текущата подкрепа ще се съсредоточи върху „уязвими индустрии“; преглед ще реши кои фирми трябва да бъдат таргетирани. Този преглед вероятно ще бъде много спорен, пише Financial Times.
Извънредните предизвикателства налагат извънредни мерки, които да гарантират, че Обединеното кралство никога повече няма да бъде в тази ситуация“, каза Тръс.
Тя също така обяви инструмент за ликвидност на стойност 40 млрд. паунда, за да помогне на енергийните компании да се справят с нестабилността в отговор на искането им тази седмица за помощ от правителството за справяне с потенциална криза на паричния поток. Производителите на електроенергия се сблъскаха с рязко увеличение на сумата, която трябва да заделят като обезпечение за хеджиране на бъдещо производство.
Правителствата в Швеция, Финландия и Швейцария също обявиха спешна ликвидна подкрепа за електроенергийните компании, за да предотвратят паричната криза да парализира енергийните пазари и да се разпространи във финансовия сектор.
Британските правителствени служители отказаха да кажат каква ще бъде брутната цена на интервенцията, въпреки че вътрешните оценки я определят на около 150 милиарда паунда, включително 90 милиарда паунда за домакинския сегмент. Но може да бъде много по-висока, като данъкоплатецът е изложен масово на нарастващите цени на газа на едро.
"Даунинг стрийт" каза, че подробностите за разходите ще бъдат изложени от финансовия министър Куаси Квартенг в минибюджет по-късно този месец, като се аргументира, че е необходима пълна оценка на ефекта върху цялата икономика.
Съюзниците на Тръс настояха, че нетната цена на пакета ще бъде „доста надолу“ от 150 милиарда паунда, тъй като намаляването на сметките за енергия ще удари до 5 процентни пункта от инфлацията, намалявайки разходите за държавния дълг.
Намаляването на инфлацията с тази сума би намалило непосредствените разходи за лихви по дълга с 25 милиарда паунда през тази финансова година, но няма да има траен ефект върху лихвените плащания по дълга.
Тръс също иска да договори по-евтини дългосрочни енергийни договори, за да намали цената на правителствената намеса.
Общите разходи за подкрепа на домакинствата и клиентите ще бъдат значително покрити“, каза един съюзник на премиера, опитвайки се да успокои пазарите.
Огромната намеса на правителството има за цел да създаде сигурност до 2024 г. – очакваната година на следващите избори. Правителството ще финансира пакета чрез заеми, вместо да иска от енергийните компании да участват чрез по-високи неочаквани данъци – политика, подкрепяна от лейбъристката опозиция и разглеждана от ЕС.
Финансовите пазари ще наблюдават внимателно действията на Банката на Англия след такъв голям стимул.
Въпреки че главният икономист на централната банка каза в сряда, че допълнителните държавни заеми и разходи вероятно ще доведат до по-високи лихвени проценти, търговците бяха изненадани от нежеланието на гуверньора Андрю Бейли да заеме по-твърда позиция. Те продадоха активи на Обединеното кралство, изпращайки паунда надолу спрямо долара, доближавайки най-слабите нива от 1985 г. насам.
Тръс настоя в изявление пред Камарата на общините, че ще предприеме по-дългосрочни реформи, за да се опита да избегне повторение на настоящата криза.
Енергийният пазар ще бъде реформиран и регулирането му ще бъде преразгледано.
Тръс също така се надява, че планираните от нея нови дългосрочни договори с производители на енергия ще прекъснат връзката между цената на електроенергията и цените на едро на газа. Някои компании, генериращи енергия само с ядрени или възобновяеми източници, в момента правят огромни печалби поради връзката с цените на газа.
Но предлагането на ядрени и възобновяеми енергийни компании на дългосрочни договори в замяна на по-ниски цени днес ще повиши очакваната цена на електроенергията за остатъка от договора.
Лицензирането на нови петролни и газови проекти в Северно море също ще бъде ускорено, а мораториумът върху фракинга за добив на шистов газ ще бъде премахнат – за радост на дясната Консервативна партия – но само ако местните общности подкрепят идеята.
Квартенг написа през май, че дори ако забраната за фракинг бъде отменена, „ще отнеме до десетилетие, за да се извлекат достатъчни обеми“, като същевременно нанесе щети на провинцията.