„Лукойл“ търси нов пост за ръководителя на бургаската рафинерия
Ако България се откаже от дерогацията за внос на руски петрол, това ще удари тежко „Лукойл Нефтохим Бургас“
Руската петролна компания „Лукойл“ вече търси нов пост за Евгени Маняхин, председателят на Управителния съвет на българското дружество „Лукойл Нефтохим Бургас“. От публикации в руски медии се разбира, че той най-вероятно ще застане начело на една от най-големите петролни рафинерии в Русия – „Лукойл-Пермнефтеоргсинтез“, тъй като генералният ѝ директор Сергей Андронов ще се премести в централния офис на дружеството в Москва.
Андронов също е заемал поста председател на Управителния съвет на „Лукойл Нефетохим“ – от 2007 до 2016 г., след което застана начело на „Лукойл-Пермнефтеоргсинтез“.
Според източниците сега неговото място в Пермската петролна рафинерия ще бъде заето от настоящия ръководител на бургаската рафинерия, който пък от своя страна зае поста в България едва преди няколко месеца – през март.
Преди това Маняхин само за няколко месеца беше главен изпълнителен директор на ISAB, дъщерното дружество на „Лукойл“ в Италия, което компанията продаде след решението на властите в страната да поемат управлението ѝ в края на 2022 г. Рафинерията в Приоло, Сицилия, беше под временно управление на държавата, за да се избегне нейното затваряне и да се гарантира непрекъснатостта на националните енергийни доставки в страната. Тогава имаше опасност една от най-големите рафинерии в Европа да спре производството си поради предстоящото на 5 декември 2022 г. ембарго на Европейския съюз върху вноса на руски суров петрол по море.
България поиска и получи дерогация от Европейския съюз за вноса на руски петрол по море до края на 2024 г. поради специфичната ѝ ситуация, но не може да го продава на други държави членки или на трети страни, освен Украйна.
Само преди дни обаче, преди приемането на бюджета, депутатът от ГЕРБ Делян Добрев предложи в седемдневен срок след приемане на бюджета да бъде отменена дерогацията. От "Продължаваме промяната-Демократична България" направиха свое предложение за отпадането ѝ като според тях трябва да бъде даден срок от 30 дни до края на август, за да се направи анализ и да се реши дали да отпадне.
В момента подобна ситуация се развива и с „Лукойл Нефтохим Бургас“, пишат медиите.
През януари 2023 г. българският парламент прие решение, с което правителството може да поеме управлението на бургаската рафинерия за срок до 1 година, ако възникне необходимост.
На 21 юли парламентът на страната прие поправки в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна., предвиждащи прекратяване на концесията, предоставена на „Лукойл“ за пристанищен терминал „Росенец“. Именно това се смята като стъпка за смяната на собствеността на рафинерията в Бургас.