Малинов не знаел колко получава България от транзита на руски газ
Министерството на енергетиката все още не казва дали има вариант България да получава транзитните си такси и след 1 януари
Приходите от таксите, които „Булгартрансгаз“ получава за преноса на руски газ през разширението на „Турски поток“ през България, не са известни на служебния енергиен министър Владимир Малинов. Това става ясно от негов отговор на въпрос от депутата от ДБ Ивайло Мирчев.
Припомняме, че Малинов беше дългогодишен ръководител на „Булгартрансгаз“, по чието време скоростно беше построена тръбата, по която се пренася почти 100% руски газ.
Приходите са неясни
Питането на Мирчев е свързано с евентуалното спиране на транзита на газ към Сърбия и Унгария. То е продиктувано от санкциите, които САЩ наложиха на руската „Газпромбанк“, през която минават плащанията за транзита на руския газ.
Депутатът от ДБ пита „Какъв процент от приходите на „Булгартрансгаз“ идват от договорите за транзит през „Турски поток“?
Малинов отговаря, че „посочената инфраструктура във Вашето писмо е неразделна част от цялостната газопреносна система, собственост на газопреносния оператор, за която не се поддържа отделна счетоводна дейност“.
В отговора се допълва, че за 2024 г. приходите на БТГ, без да се включват приходите от новите входно-изходни точки, покриват всички оперативни и технологични разходи, както и тези за материали, външни услуги, възнаграждения и др.
Все пак енергийният министър посочва, че „евентуално намаление на приходите в размер, съответстващ на договорите за резервиран капацитет, би рефлектирало върху реализираната печалба на дружеството“.
Спад в приходите от резервиран капацитет би се отразило и на националния бюджет заради по-ниски данъчни постъпления.
В средата на декември Малинов отказа да коментира колко са приходите от продължението на „Турски поток“ през България и пред журналисти. Тогава той само уточни, че „Газпром“ е резервирала капацитета през газопровода до 2039 г.
Транзитът продължава
В края на годината се появи информация, че Турция и Унгария са получили разрешение да извършват плащания за получения руски природен газ през „Газпромбанк“. Унгарският премиер Виктр Орбан обяви, че дерогацията, договорена от двете държави, ще действа до 20 март 2025 г., след което отново постъпленията от таксите ще са под въпрос.
Засега Министерството на енергетиката не е обявило схемата, по която България ще си получава транзитните такси, защото няма информация страната също да е получила дерогация. По-рано този месец Малинов беше категоричен, че ако „Газпром“ не намери нов начин да плаща за услугата, транзитът спира в края на тази година.
Междувременно от изслушване на финансовия министър Людмила Петкова стана ясно, че финансовите загуби, които България ще понесе при спиране на транзита на руски газ през страната, ще бъдат компенсирани от държавния бюджет.
По време на изслушването ѝ също точна сума не бе цитирана като тогава в парламента депутатът от „Възраждане“ Цончо Ганев посочи сумата от 190 млн. долара годишно. Според изчисления на експерти от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) обаче сумата е още по-голяма – 540 млн. лв. годишно.
С приходите от таксите по газопровода „Булгартрансгаз“ си плаща заема за построяването на тръбата, по която се движи руския газ.