НСИ отделя ИКТ сектора от издателската дейност
Статистическият институт променя класификацията си за първи път от 16 години насам
От началото на новата година Националният статистически институт (НСИ) ще промени методологията си за събиране и представяне на статистически данни. От 1 януари 2025 г. секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) ще бъде обособен като самостоятелна икономическа дейност. Това решение подчертава нарастващото му значение за съвременната икономика на страната и неговия принос за иновациите и растежа.
Актуализация на класификацията на НСИ не е правена от 2008 г. насам. Новата версия – КИД-2025 – идва в отговор на европейските стандарти и отразява динамичните промени в световната икономика, особено в сферата на технологиите и дигитализацията. Целта е да се интегрират промените, настъпили в икономическите дейности през изминалите 16 години.
Новата класификация ще позволи по-точно и детайлно отразяване на структурата и динамиката на ИКТ сектора в България, който се разви значително през последните 10 – 15 години и вече заема ключово място в икономиката на страната. За сравнение, само софтуерният бранш вероятно ще достигне почти 10 млрд. лв. приход през 2024 г., или 4.9% принос към БВП.
Освен по-точно проследяване на развитието на тази ключова индустрия, обособяването ѝ в отделна категория ще улесни и сравнителните анализи с други държави членки на ЕС.
Как се променя класификацията
Досега ИКТ бе част от сектор J – „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“. От следващата година информацията за тези отрасли ще се събира в два отделни раздела:
- J: „Издателска и радио- и телевизионна дейност, създаване на съдържание и дейности по разпространение“
- и К: „Телекомуникации, компютърно програмиране, консултантски дейности, инфраструктура за информационни технологии и други информационни услуги“.
Сегашният сектор К – „Финанси и застраховане“, както и всички останали се изместват и приемат следващата буква в латинската азбука.