Малки компании от Кюстендил с достъп до трансгранични евросредства
Предстои отварянето на две покани по трансграничната програма със Северна Македония, като бюджетът по тях ще е над 10 млн. евро
До май месец предстои да бъдат отворени за кандидатстване две покани по трансграничната програма между България и Северна Македония. Общият бюджет на средствата по тях ще е над 10 млн. евро, а целта е повишаване на конкурентноспособността на местната икономика и подобряване на бизнес средата. По едната от тях ще може да подават предложения микро-, малки и средни предприятия.
Това обясни Тони Якимовски, ръководител на Съвместния секретариат в Кюстендил и част от дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ към Министерство на регионалното развитие. Той взе участие в конференцията „Преход на възможностите – Кюстендил“, организирана от „Бранд Медия България“. Събитието е част от проекта „Преход на възможностите“, съфинансиран с европейски средства по политиката на сближаване на ЕС.
Припомняме, че общият бюджет на програмата със Северна Македония за периода 2021 – 2027 г. е 31 млн. евро. Освен Кюстендил, допустима област е и Благоевград. Приоритетните линии са три – по-зелен трансграничен регион с бюджет от над 5.2 млн. евро, по-свързан трансграничен регион със средства от 10.3 млн. евро, както и интегрирано развитие на региона, където бюджетът е над 15.5 млн. евро.
Именно по последния приоритет ще бъдат отворени две покани съвсем скоро. И двете са за насърчаване на интегрираното и приобщаващо социално, икономическо и екологично местно развитие, култура, природно наследство, устойчив туризъм и сигурност в райони, различни от градските.
Първата е насочена към местни и регионални структури власти, регионални структури на централни ведомства, НПО, Научно-изследователски центрове, академични и обучителни институции и социални институции. Заложените средства по нея са в размер на малко над 8.1 млн. евро, като стойността бенефициентите може да получат между 500 хил. и 1 млн. евро. Допустими дейности са:
- Съвместни действия, насочени към разработване на целогодишни, интегрирани и устойчиви туристически продукти, придружени от конкурентно брандиране и маркетингови практики, с цел да се разгърне потенциалът на трансграничния туризъм;
- Действия, насочени към балансирано и ефективно използването на туристическите ресурси в региона, в т.ч. разработване на нови интегрирани регионални туристически продукти; инвестиции в инфраструктура и съоръжения за подпомагане на туристите; укрепване на връзките между природни и културни обекти; обучение на персонал на туристически атракции; подобряване на маркетинговите практики и марки.
- Действия, насочени към подобряване на мобилността и свързаността на транспортната и инженерната инфраструктура чрез система за алтернативна мобилност, включваща мрежа от велосипедни алеи, „черни“ горски и селски пътища и др.;
- Действия, насочени към разработване и прилагане на съвместни мерки за намаляване на уязвимостта на услугите в туристическия сектор към въздействието на пандемични и епидемични ситуации.
По втората може да кандидатстват микро, малки и средни предприятия. Общият бюджет тук е над 2.7 млн. евро, а бенефициентите може да получат между 200 и 400 хил. евро. Допустимите дейности са:
- Съвместни действия, насочени към подобряване на капацитета за знания на ММСП за работа в по-екологична, по-цифрова и по-конкурентна среда (придобиване на нови знания и умения, вкл. достъп до външно финансиране);
- Съвместни решения, насочени към повишаване на производствения капацитет на ММСП, за да станат по-екологични, по-цифрови и по-конкурентоспособни (технологична модернизация);
- Действия, насочени към изграждане на ефективен процес на разработване на продукти (той обхваща всички стъпки, необходими за достигане на продукта от концепцията до пазарната му наличност) и достигане до нови пазари (маркетинг, предприемачество, интернационализация).
Финансирането за Кюстендил
Като приоритетна област Кюстендил има възможности за финансиране и по програмата за трансгранично сътрудничество със Сърбия. Общият й бюджет е 38 млн. евро. По нея предстои отваряна на покана, свързана с конкурентноспособността на региона, като бенефициенти могат да са отново микро, малки и средни предприятия. Индикативните й дейности са:
- Съвместно разработване и внедряване на технологични решения;
- Технологични и/или организационни инвестиции, насочени към намаляване на разходите за производство/предоставяне на услуги;
- Инвестиции, насочени към управление на качеството на продуктите/услугите;
- Действия, насочени към достъп до нови пазари или пазарни сегменти;
- Маркетингови и рекламни дейности, участие в международни панаири, изложения и др.
Кюстендил има достъп до средства и по програмите „Дунавски регион“, „Средиземноморски басейн“, „Европа“.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.