Малките и средни фирми в България имат достъп до значителен „зелен“ ресурс
Ресурс има, няма достатъчно зрели проекти, коментира Теодор Радонов от ЕИБ
Зеленото финансиране е все повече във фокуса на банките въпреки трудността да се оцени колко "зелен" наистина е един проект, както и липсата на много такива проекти. Това стана ясно по време на Третата национална конференция за малък и среден бизнес Green Smart Growth, предава специализираният сайт ESGnews.bg.
Теодор Радонов, ръководител на представителството на групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в България, обясни, че има ресурс, но все още няма толкова много зрели проекти. Предвидени са 189 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост, а от миналата седмица е отворена процедурата, която е основно в три направления.
Първото е насочено към компании, които са на малко по-високо ниво. Другото е за финансиране на растеж, където ще се подкрепят компании в напреднала фаза, които търсят сериозен ресурс – около 2 – 3 млн. евро. Третото е за финансиране на зелена и дигитална инфраструктура.
За пръв път в България ще заработи фонд за технологичен трансфер, който да свързва резултатите в научната и развойна дейност и да ги превърне в работещ проект. Надяваме се фондът да заработи в рамките на следващите две години”, посочи Радонов.
Изпълнителният директор и член на УС на Фонда на фондовете Павел Лисев припомни, че приключва многогодишната финансова рамка 2014 – 2020 и Фондът започва да структурира инструментите в новия програмен период 2021 – 2027 г., разпределяйки дългово и рисково финансиране и фондове за градско развитие. Лисев каза, че до момента има дялови инвестиции в 5 фонда за рисково финансиране с портфейл в над 250 компании.
Той посочи още, че са предвидени 460 млн. лв. за инвестиции в устойчива градска среда по Програма "Развитие на регионите".
Илия Караниколов, председател на УС и изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР), обясни, че в началото на ноември държавната банка ще подпише гаранционно споразумение по програмата на Европейската комисия InvestEU и ще бъдат предоставени 2.3 млрд. лв. на търговските банки за подпомагане на различни сектори, включително и за зелени проекти.
Трансформираме и вътрешните си финансови потоци. Съвместно с ЕИБ надграждаме вътрешния си капацитет за оценка на зелени проекти. ЕИБ има инструмент, с който може да се направи оценката, и с него се смята колко зелена е дадена инвестиция”, каза Илия Караниколов.
Той поясни, че този инструмент не е идеален и не е пълен, но помага за надграждане на знанията. Според Караниколов към момента около 13% от отпуснатите кредити от ББР могат да се определят като зелени.