„Мини Марица-Изток“ е на изкуствено дишане – едва плаща заплати
Обмисля се соларен парк за собствено потребление в мините, но засега пари за него няма
Финансовото състояние на „Мини Марица-Изток“ (ММИ) е тежко и няма изгледи резултатите да се подобряват. Държавното дружество отчита милиони загуби, очаква се те да са още по-големи до края на 2024 г., а заплатите се плащат благодарение на кредити от Българския енергиен холдинг и търговски банки.
Помощта, която Народното събрание одобри през април – всяка година в следващите четири мините да получава 250 млн. лв. – ще се забави, тъй като се очаква одобрение от Европейската комисия. И на фона на тази трудна ситуация липсва държавна идея за бъдещето на комплекса. Поне това стана ясно от изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов в парламента в петък.
Огромни загуби
Той изнесе финансови резултати за предприятието след нападки от „Възраждане“ в зала, че дружеството целенасочено се води към фалит. От тях стана ясно, че финансовата загуба за 2023 г. е 137.4 млн. лв. А ситуацията за 2024 г. само се влошава – за периода януари – май загубата от дейността на мините е достигнала 99.6 млн. лв., а очакванията на министъра са за цялата година отрицателният финансов резултат да надхвърли 200 млн. лв.
Даниел Проданов от „Възраждане“ цитира решение на Управителния съвет на „Мини Марица-Изток“, по времето на управлението на служебния кабинет, с което се отменя вдигането на цената на въглищата. Според него с това решение ММИ се водят умишлено до загуби.
Според изнесените данни от април тази година държавните мини продават въглища на три централи – държавната "Марица Изток 2" и частните ТЕЦ „AES Гълъбово“ и ТЕЦ „Брикел“. До средата на юли обаче са продадени близо 50% по-малко въглища, което води до намаляване на приходите с 45.7%. До 15 юли ММИ е продала 5.4 млн. тона въглища на стойност 114 млн. лв., а за същия период на 2023 г. те са реализирани 10.3 млн. тона за 217 млн. лв.
„Живот“ на кредит
Именно заради липсата на приходи държавната енергийна компания не може да изпълнява задължения към доставчици, да плаща заплати и др. Дълговете му са 57.6 млн. лв., включително и към Министерството на енергетиката – за концесионни такси в размер на 3.8 млн. лв. Вземанията на дружество са 3.3 млн. лв., а паричните наличности са 23 млн. лв.
Поради тежкото си финансово състояние дружеството не е сключвало нови дългосрочни договори, прекратило е обществени поръчки на обща стойност 79.4 млн. лв.
Има обявени нови само с ангажименти по осигуряване на безопасни условия на труд и дейност на дружеството", обясни Малинов.
Като цяло по отношение на разходите мините са приели рестриктивна политика – преминали са на двусменен режим, минимализирани са часовете нощен труд, оптимизирани са разходите за ток, като пикове часове се използват за престой и ремонти дейности, намален е разходът за дизелово гориво, ремонтни дейности не се възлагат на външни лица, а се извършват в рамките на мините.
„Мини Марица-Изток“ е започнала да редуцира и персонала, но не ударно, допълни министърът, а като не назначава нови служители и освобождава хората, които придобиват право на пенсия.
За да няма сътресения и възможност за изплащане и покриване на работните заплати, са осигурени 100 млн. лв. заем от БЕХ и 50 млн. лв. от търговска банка. За частния заем БЕХ е съдлъжник, тъй като няма банка, която да финансира такова губещо предприятие. Малинов не даде подробности за условията по кредита, но каза, че е взет от Банка ДСК.
На 24.07 са изплатени работните заплати и свързаните с тях данъчни задължения, каза Малинов и обясни, че може да се наложи да се тегли нов заем, за да се продължат да се изплащат. Общата численост на служителите в ММИ е 6556 души и от 1 януари до 31 май са изплатени 124 млн. лв. за заплати.
Бъдещето е неясно
Дали имаме дългосрочна визия за съдбата на ММИ – иска ми се да имаме“, така Малинов отговори на въпрос на депутата Искра Михайлова.
По думите му държавата се опитва да съживи, или по-скоро да поддържа комплекса, "но пазарът е това, което ще определи бъдещето му".
БСП не се съгласи с това и цитира следващата точка от дневния ред, която е за по-големите компенсации за бизнеса заради поскъпналия ток.
Според Драгомир Стойнев "нямате план и не знаете какво да се случва". Той е категоричен, че механизмът за цените на емисиите е изцяло вреден и трябва предоговаряне на Зелената сделка.
Необходима е държава, когато пазарът е дефектен“, каза Стойнев, базирайки се на решението, което се очаква да бъде взето днес от депутатите.
Ще ви върна топката обратно в полето на Народно събрание отвърна служебният министър и обясни, че в крайна сметка служебното правителство е ограничено както от времевата рамка, така и дългосрочни решения.
Той обясни, че МС е предприел мерки за предоговаряне на Плана за възстановяване в част "Енергетика", "но все пак сме успели да редуцираме емисиите въглероден диоксид с 40% и сме го постигнали на пазарни механизми, без рестриктивни или отежняващи мерки".
За да се продължи поддръжката на ММИ, НС реши през април, че всяка година на дружеството ще бъдат изплащани по 250 млн. лв., с които да покрива основните си разходи. Тази помощ обаче е държавна и трябва да получи одобрение от Брюксел, което обаче се забави заради европейските избори.
За съжаление неформалният отговор, който получихме от ЕК, е, че срокът, в който биха се произнесли дали представлява държавна помощ това решение, е между 6 и 8 месеца", каза Малинов и допълни, че този срок тече от април.
Според Радослав Рибарски от ПП-ДБ решенията за държавните мини, предлагани досега, не водят до нищо.
Време няма и се опасяваме, че ще се стигне до момента, в който няма да има пари за заплати", каза той.
Той е на мнение, че изходът от ситуацията е инвестиции, а нито терени се възстановяват, нито идват средства за това възстановяване. Той даде пример, че чрез инвестиции могат да бъдат намалени разходи за покриване на нужди от електрическа енергия.
Малинов отговори, че МЕ разглежда този вариант и има готов проект за изграждане на соларен парк на територията на ММИ, който да е за собствена консумация и да покрива нуждите от електрическа енергия. По думите му, ако се намери възможност за външно безвъзмездно финансиране, той може да достигне 100 MW, но иначе няма ресурс заделен за такъв проект.