Младите предпочитат да учат в чужбина, но да правят кариера у нас
Инициатива на Софийския университет ще популяризира възможностите на младите хора да учат и да се развиват професионално в България
Младите българи предпочитат да учат навън, но да правят кариера у нас. Както обучението, така и професионалната реализация в чужбина се оценяват като малко по-добри от тези в България. Точно обратното обаче е мнението на младите относно потенциала за кариерно развитие, като само 12% са на мнение, че той е по-добър в чужбина спрямо 32%, които считат, че ще имат възможност да изградят добра кариера у нас.
Това показват данни, представени на старта на инициативата инициативата „Твоето бъдеще е тук. Успехът е в
България“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Нейната цел е да популяризира възможностите на
младите хора да учат и да се развиват професионално в България.
Като част от инициативата е
сформиран Борд на настоятелите с цел подкрепа от страна на лидерите на мнение в
нашата страна към каузата за задържането на младите и образовани кадри и
осигуряване на професионални перспективи за тях. В състава на борда са доц.
Теодор Седларски, декан на Стопанския факултет на СУ, Методи Георгиев,
изпълнителен директор на Cargill в България.
Кампанията ще включва редица събития, лекции и работилници с хора от бизнес средите. Те ще отидат при студентите и заедно ще решават реални бизнес казуси, ще споделят пред младите хора личния си опит и ще им помагат в избора на кариера или последващо образование. Не на последно място студентите ще имат възможност и за придобиване на работен опит, с което бизнесът ще отвори врати за проактивните студенти. Това ще обогати учебната програма на бъдещите специалисти и ще им даде реална представа за възможностите, които ги очакват в света на бизнеса.
Деканът на Стопанския университет на СУ доц. Теодор Седларски коментира пред присъстващите важността от сътрудничеството между университетите и бизнеса в подготовката на висококвалифицирани кадри за съвременните условия на пазара на труда. „Най-доброто обучение е обвързано с практиката – студентите трябва да могат да приложат знанията си и само тогава всички, които сме част от този процес – преподавателите, студентите, а вече и работодателите, можем да бъдем сигурни, че подготовката на бъдещите специалисти е наистина пълноценна“, каза още той.