„Моралното задължение“ на богатите – как пандемията може да свърши през 2022 г.
Бедните страни се нуждаят от 16 млрд. долара, за да се изравни достъпът до ваксини, тестове и лечение на COVID
Над 16 млрд. долара са нужни на държавите с ниски доходи, за да се справят с пандемията от коронавирус. Това заяви посланикът на Световната здравна организация (СЗО) за глобално здравно финансиране Гордън Браун, предават световните медии. Той призова богатите страни да дарят средства и така да изпълнят „моралните си задължения“ към тях.
Той разкритикува огромното неравенство при разпределението на ваксини по света и достъпността на тестове и лекарства. Браун изтъкна проблема с ниските нива на ваксиниране в бедни държави на фона на милионите неупотребени дози, които ще бъдат изхвърлени от богатите държави.
От СЗО посочват, че празнината в бюджета трябва да бъде запълнена, за да бъдат снабдени държавите с необходимите медицински консумативи по програма на ООН. Сумата може да бъде използвана за създаване на запас от 600 млн. дози ваксини, закупуване на 700 млн. теста и лечение на 120 млн. пациенти.
Науката ни даде инструментите за борба с COVID-19. Ако те бъдат споделени солидарно в глобален мащаб, тази година можем да сложим край на пандемията, като извънредна ситуация в световен план“, каза председателят на СЗО Тедрос Гебрейесус, цитиран от DPA.
По оценки на ООН 92% от средствата трябва да дойдат от Европейския съюз (ЕС) и от групата на най-богатите държави от Г-20. Планът на СЗО предвижда, че страните с високи доходи ще дарят суми въз основа на търговските си приходи, а тези със средни доходи ще допринесат с още 6.5 млрд. долара.
Планът за финансиране беше изготвен след незадоволителния отговор на молба от октомври за набиране на 23.4 млрд. долара в рамките на международното партньорство ACT- Accelerator, чиято цел бе осигуряване на световен достъп до диагностика и лекарства срещу COVID-19. От поисканите 16 млрд. долара за финансиране СЗО е набрала едва 800 милиона.
СЗО си е поставила за задача до средата на годината да ваксинирана половината от световното население.