Натискът за оставка на Джонсън се увеличава
Депутати от Консервативната партия са напът да съберат достатъчно подписи за гласуване на вот на недоверие
Британският премиер Борис Джонсън опитва всячески да укрепи премиерския си пост на фона на брожението в собствената си партия, пише Reuters. Консервативните депутати са ядосани от поредицата скандали напоследък, свързани с разкритията за няколко партита на „Даунинг стрийт“ 10 по време на локдауните в страната, на които е участвал Джонсън.
Издигнат за премиер, за да довърши Брекзит, през 2019 г. той успя да спечели най-убедителната победа за Консервативната партия от повече от 30 години. Сега обаче той е изправен пред призиви да подаде оставка заради скандалите.
Джонсън многократно се извини за партитата и каза, че не е знаел за много от тях, дори за някои, на които е присъствал лично. Така например на 20 май 2020 г. е присъствал на парти в градината на правителствената резиденция, но пред депутатите Джонсън заяви, че е постоял само 25 минути и всъщност си е мислил, че става въпрос за „служебно събитие“.
За да предизвикат гласуване за оставката на Джонсън като лидер на Консервативната партия, и съответно премиер, 54 от 360-те консервативни депутати в парламента трябва да напишат писма до Комитет 1922, който да предизвика вот на недоверие.
Около 20 от представителите на Консервативната партия, които спечелиха местата си на последните национални избори през 2019 г., планират да подадат такива писма, съобщи Daily Telegraph. А други дори вече са написали такива писма.
Група от депутати изпращат писма, за да се опитат да достигнат прага от 54, за да предизвикат вот на недоверие“, написа политическият редактор на BBC Лора Куенсберг в Twitter. „Може да достигнат 54.“
Анализ на вестник The Times показа, че 58 консервативни депутати открито са критикували премиера.
Събарянето на Джонсън ще остави Обединеното кралство в неизвестност в продължение на месеци, точно когато Западът се опитва да реши кризата в Украйна и инфлационната вълна. Средното покачване на цените в Обединеното кралство достигна най-високото ниво от близо 30 години.
Водещите конкуренти за поста на Джонсън в Консервативната партия са финансовият канцлер Риши Сунак и външният министър Лиз Трус, пише Reuters.
Джонсън във вторник отхвърли обвинението на бившия си съветник, че е излъгал парламента за парти по време на най-тежките блокировки на бизнес и обществения живот през пролетта на 2020 г. Той заяви, че никой не го е предупредил, че събирането може да противоречи на правилата на COVID-19.
Той избегна да отговори на въпросите дали ще подаде оставка, ако се докаже, че е подвел парламента. Само каза, че иска да изчака резултатите от вътрешното разследване.
Лидерите на опозицията обвиниха Джонсън , че „сериен лъжец“ и го призоваха да се оттегли.
Партита на „Даунинг Стрийт“ 10, някои от които са се провеждали, когато обикновените хора в страната не можеха дори да се сбогуват лично със своите починали роднини, подкопаха сериозно авторитета на Джонсън. Собствената му бивша говорителка подаде оставка, след като беше заснета да се смее и да се шегува пред камера за това как се отговоря на репортерите, ако попитат за партитата.
Веселбата на „Даунинг стрийт“ 10 е била толкова голяма, че на едно от събитията служители са отишли до близкия супермаркет, за да купят куфар с алкохол, разливали са вино върху килимите и са счупили люлката, използвана от малкия син на премиера.
The Mirror разказа, че персоналът дори е купил хладилник за вино за събиранията, които Джонсън няма как да не види, придвижвайки се до апартамента си в сградата.
Премиерът даде различни обяснения, вариращи от отричане до извинения и изразяване на разбиране за обществения гняв срещу очевидното лицемерие в сърцето на британската държава.
Политическите му противници не спират да го призовават да подаде оставка, определяйки го като „шарлатанин“, който изисква от британците да спазват някои от най-тежките правила в мирновременната история на страната, докато неговият персонал купонясва.