Новият американски посланик ще работи за премахване на визите за българи
Кенет Мертен обаче напомни, че има критерии, които България трябва да изпълни преди да отпадне визовият режим за САЩ
Връзката между България и САЩ е по-силна от всякога във всички сектори – от икономика през технологии до сигурност. Това заяви американският посланик в България Кенет Х. Мертен на събитие, организирано от Атлантическия клуб в България, и с модератор президентът на организацията д-р Соломон Паси.
Новият посланик акцентира върху постоянно разрастващите се взаимоотношения между България и САЩ и навършването на 120 години от началото на дипломатическите отношения между двете страни.
Посланик Мартен отбеляза, че по време на неговия мандат ще работи за отпадането на визовия режим за България, но подчерта, че има критерии, които страната ни трябва да изпълни.
Те са еднакви за всички страни“, напомни Кенет Мертен.
Посланикът допълни, че провежда регулярни срещи с българските, американските и европейските институции по темата. Допълни, че ще се радва визите да отпаднат след 3 години, в края на мандата му, но „не мога да обещая, има работа, която трябва да се изпълни. Надяваме се, че тези критерии ще бъдат изпълнени съвсем скоро.“
На журналистически въпрос относно критики към редовното правителство, че поддържа прекалено тесни връзки със Американското посолство, посланикът заяви, че
САЩ работят с всяко демократично избрано правителство.“
И заяви, че за страните е важно да споделят общи цели и да работят за постигането им.
Посланикът отбеляза, че партньорството между България и САЩ е по-силно от всякога и акцентира върху нарастващия стокообмен. Двете страни си партнират в почти всички сектори – образователни, културни, обществени, икономически, енергийни, както и по отношение на демокрацията и националната сигурност.
Мартен обясни, че нивата на стокообмена са дори по-високи дори от тези преди пандемията, а експортът на България нараства с всяка година. Коментира и, че много американски компании търсят възможности да навлязат на българския пазар.
По отношение на енергетиката, посланикът похвали България, че е успяла да се справи с кризата, предизвикана в сектора след инвазията на Русия в Украйна. Той е категоричен, че когато страната работи за диверсификация на енергийните си източници, е от изключително значение за целия регион.
Мартен акцентира върху това, че „сега повече от всякога трябва да направим този регион и целия свят много по-сигурен.“ Заяви, че САЩ са помогнали и са доставили въоръжение за българската армия, а съвместните обучения изграждат добрата подготовка между държавите.
Демокрацията е застрашена по целия свят и трябва да бъде защитавана“, категоричен е Мартен.
Той коментира и войната в Украйна, като заяви, че украинските военни се борят по всякакъв начин, за да запазят земите си. Според него благодарение на България и страните от НАТО, Украйна устоява на агресора, а западната общност е по-силна от всякога. Мартен коментира, че Русия е пречка за мира в Украйна. Въпреки това посланикът каза, че уважават руския народ и техния принос към света в литературата, иновациите, музиката, но президентът Путин трябва да понесе отговорност за „това нападение, което застрашава всички и отнема граници със сила.“
Посланикът коментира, че ще направи всичко възможно, за да покани членове на Конгреса на среща с депутати от българския парламент. Заяви, че до момента такива срещи не са се състояли заради временните правителства. Дори американски компании са изчаквали идването на постоянно правителство, за да инвестират в България.
Сега всички сме доволни, че има правителство и ще има повече визити на Конгреса.“
Посланикът заяви, че ще се радва да види повече американски компании да развиват дейност в България. Разказа, че преди да пристигне в страната е имал среща с бизнес организация, провели са нов разговор през юни и предстои тяхно пътуване до България, за да видят начините за инвестиции тук.
Ще прекарам време с тях, за да ги убедя, че България е добро място да вкарат парите си. Вярвам, че ще има и други.“
Заяви, че чуждестранните инвестиции са един важен инструмент за подобряване на състоянието на страните, тъй като създават работни места. Средата в България е благоприятна, каза още посланикът и допълни, че тези, компании, които оперират от години в България трябва да споделят опита си с други, за да бъде подобрен имиджа на страната.
По отношение на Черноморския регион Мартен заяви, че се подготвя нова стратегия за сигурност, която „няма да е изненадваща за никого“.
Всички знаем, че това е регион, които е проблемен сега, особено някои части от него.“
Акцентира върху това, че страните са по-силни, когато работят заедно.
Посланикът разказа, че през първите 3 месеца и половина от престоя си в България е обиколил много български градове и е останал впечатлен от историята и гостоприемството на българите.
Когато пристигнах със съпругата си в България преди малко повече от три месеца, започнахме да посещаваме българските градове – Варна, Бургас, Поморие. Бяхме в Казанлък на „Фестивала на розата“ и беше много впечатляващо.“
Мартен допълни, че е бил и в столицата на културата Пловдив, посетил е Рилския манастир и музея в Банско, където ще се върне през зимата за ски. По думите му където и да отиде, винаги е посрещат с гостоприемство. Описа хората като дружелюбни и приятелски настроение.
Навършват се 120 години от дипломатическите отношения между България и САЩ, но историята на нашето приятелство датира дори от по-рано.“
Посланикът направи препратки и към историята, като разказа за американският журналист Джанюариъс Макгахан, който е изпратен в България като специален военен кореспондент на лондонския вестник „Дейли нюз“ след Априлското въстание и по време на Руско-турската война. Ярък застъпник на българската национална кауза и повдига вниманието върху независимостта на България.
След това акцентира върху „бащата на компютъра“ Джон Атанасов и припомни, че баща му е роден край Ямбол и е бил български имигрант в САЩ. Посланикът акцентира, че Атанасов е ценен в България и САЩ.
Споделям го, защото всичко това показва колко е динамична историята на връзката ни, която продължава да се пише и до днес.“