Новините от седмицата: „Абсурден“ бюджет; Поскъпване на тока; „Ивкони Експрес“ иска жп лиценз
Първата изцяло обновена бензиностанция на OMV е в София и още
МФ наду бюджетните приходи за 2025 г. с невероятните 20 млрд. лв. (графика)
Министерство на финансите залага невиждан досега годишен ръст на приходите и разходите в Бюджет 2025. Служебното ведомство залага 20 млрд. лв. повече приходи през следващата година и съответно същото увеличение на разходите. Тоест тези внушителни числа, които изглеждат нереални предвид историята на българските публични финанси, по никакъв начин не помагат за свиване на дефицита в държавния бюджет под 3%, а просто да остане в тези рамки.
„Числата са абсурдни“: Данъчната амнистия няма да проработи
Всички смятат, че е оптимистично. Това каза пред Economic.bg председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев във връзка с двата типа данъчни амнистии, предвидени като част от приходните мерки в Бюджет 2025 г.
БНБ с безпрецедентна критика към бюджета: Заплашва еврозоната и връща към 1998 г.
Българска народна банка (БНБ) излезе с безпрецедентна досега критика към Законопроекта за държавния бюджет за 2025 г., подготвен от Министерството на финансите. Централната банка се обяви категорично против предложения проект, като изтъква огромното раздуване на разходите, което в крайна сметка заплашва присъединяването на България към еврозоната.
Министерството на финансите залага 30 млрд. нов дълг за 4 години
В рамките на следващите четири години държавният дълг на България ще нарасне с повече от 30 млрд. лв. Съответно ще нарастват и лихвите по обслужването на този трупащ се дълг и само през 2028 г. бюджетът ще трябва да отдели близо 3 млрд. лв. за тази цел. Това показват числата, заложени от финансовия министър Людмила Петкова в проектобюджета в Средносрочната бюджетна прогноза за следващите четири години.
МФ залага колосални увеличения на министерските бюджети за 2025 г. (Графики)
Министерството на финансите залага колосални увеличения на бюджетите на министерствата за 2025 г. При някои ведомства годишното нарастване достига 100% – впечатляваща бюджетна политика на фона на проблемите с приходите в хазната. Видимо най-облагодетелствани са силовите министерства, които, от една страна, са с много големи бюджети, а от друга – с много големи увеличения.
Две години за една: Ускорява се вдигането на акциза на цигарите
В името на повече приходи в държавния бюджет и овладяването на дефицита в рамките на 3% служебният министър на финансите Людмила Петкова посегна на акцизите върху алкохола и цигарите. Общият ефект от вдигането им тази година се очаква да бъде около 350 млн. лв., като приблизително толкова да се акумулира и през следващите няколко години.
Ако „Газпром“ спре да плаща, България спира транзита на руски газ
България ще спре транзита на руски газ през "Балкански поток", ако „Газпром“ не намери нов начин да плаща за услугата след санкциите на САЩ. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред журналисти по време на форума Powers Summit в София.
Бюджетът ще компенсира загубените стотици милиони от транзит на руски газ
Финансовите загуби, които България ще понесе при спиране на транзита на руски газ през страната, ще бъдат компенсирани от държавния бюджет. Това стана ясно от изслушване на финансовия министър Людмила Петкова, която потвърди, че вече има правени разчети, ако това се случи.
Скъпото производство на ТЕЦ „Марица Изток 2“ може да вдигне цената на тока преждевременно
Цената на тока за битовите потребители може да се вдигне предсрочно, тъй като още от скъпото производство на ТЕЦ „Марица Изток 2“ ще влязат в микса. Крайните снабдители са заявили драстично повече количества електрическа енергия спрямо утвърдените от КЕВР на 1 юли 2024 г., стана ясно от изслушване на служебния енергиен министър Владимир Малинов в парламента в четвъртък.
Либерализация на пазара на ток, ама друг път
За либерализирането на пазара на тока за домакинствата в България се говори от близо десетилетие, но все още няма решение как да се случи. Темата се повдига редовно от политиците, особено преди избори, и резултатът е един ѝ същ – отложена реформа. Причината е, че страхът на политиците пропи темата с популизъм и липсва каквото и да е решение на някои от проблемите в енергетиката.
Shell ще проучва за нефт и газ край Бургас
Shell Exploration & Production ще проучва за нефт и газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“ в българската акватория на Черно море. Нидерландската компания е избрана от правителството в конкурса, стартиран през лятото на 2024 г. Окончателното решение бе взето на заседанието на Министерския съвет в сряда.
Интервю | НЕК е готова с нова поръчка за ремонта на ПАВЕЦ „Чаира“
НЕК е готова с нова поръчка за ремонта на ПАВЕЦ „Чаира“ и има своя визия за бъдещето на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“. Това са акцентите, които разкри в специално интервю за Economic.bg Мартин Георгиев, изпълнителен директор на Национална електрическа компания (НЕК).
Европейското финансиране за сондажите в „Чирен“ е под въпрос
Заради забавянето на проекта за разширяване на газохранилището „Чирен“ в частта със сондажите европейското финансиране за тях е под въпрос. Става въпрос за Грантовото споразумение за реализацията на проекта с Европейската агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA), което е в размер на близо 78 млн. евро. Финансирането представлява 25.3% от общата стойност на проект.
Нова визия и услуги: Първата изцяло обновена бензиностанция на OMV е в София
Австрийската група OMV, която присъства на българския пазар със своите бензиностанции, ще изгради ултрабърза зарядна станция за електрически автомобили на своя обект в кв. Бояна в София. Това е първата бензиностанция в страната, която е с напълно променена визия и която ще послужи като пример за цялостната вълна на ребрандиране, която ще обхване цяла България в следващите 3 години.
Борбата със сивата икономика в България е в застой
Процесът по изсветляване на българската икономика е в застой, а делът на сивия сектор в страната остава висок. Това е един от изводите от проучване на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ).
Третата частна компания: „Ивкони Експрес“ иска да вози пътници по две жп линии
Третата частна компания, която има желае да навлезе в жп пътническите услуги, е „Ивкони Експрес“. Дружеството е подало документи за издаване на лиценз в Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“ през октомври тази година и има интерес да оперира две жп линии от началото на лятото на 2025 г. Това отговориха на запитване на Economic.bg от транспортната фирма „Юнион Ивкони“.
АПИ остана без пари за разплащане със строители
Агенция „Пътна инфраструктура“ няма възможност да се разплати със строители по инфраструктурни обекти. Въпреки че Агенцията е подала сумите към Министерство на финансите, през последните 3 месеца няма постановление на Министерския съвет, с което реално парите да стигнат до изпълнителите. Това се разбра от изказване на регионалния министър Виолета Коритарова, която участва в петъчния парламентарен контрол.
Огромните ръстове са все по-трудно постижими, но софтуерният бранш пак изненада
Българската софтуерна индустрия продължава да демонстрира устойчив растеж и значителен принос към националната икономика въпреки икономическите, а и политически предизвикателства през последните години. Според последния доклад на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) секторът бележи 16.5% ръст на приходите през 2023 г., което значително изпреварва прогнозата за 12%.
Нов парламент, нов опит за регулация на жилищния пазар в България
Със започването на работата на 51-то Народно събрание ставаме свидетели и на поредния опит за въвеждане на регулации на жилищния пазар в България. Страна е една от малкото в Европа, където няма закон, който да регулира пазара на недвижими имоти. Повече от десет години се правят опити такъв да бъде създаден, но безуспешно.
Сферично строителство: новата тенденция на българския пазар
Строителството в България през последните години се разви изключително бурно. Не само по отношение на броя нови обекти, които бяха изградени, но и от гледна точка на стил и архитектурни решения. Станахме свидетели на десетки нестандартни сгради, построени по най-новите световни тенденции в сектора.
Октомври ограничи спада на българския износ до 3.1%
Последното тримесечие на 2024 г. започва със сравнително силен за българския износ. Стойността на пласираната навън продукция от производителите в България през октомври достигна 7.45 млрд. лв., приблизително колкото бе през април и юни.
Българската индустрия отново тръгна надолу през октомври
Индексът на промишленото производство отново отбеляза спад през октомври, след като предходния месец отчете първото си повишение от почти 2 години насам, съобщава Националният статистически институт (НСИ).
Мултифондовете са шанс за „отпушване“ на пенсионната система в България
За 20 години създадохме една стабилна пенсионна система, но е време да я „отпушим“. Един от начините това да стане е въвеждането на мултифондова система, с която спестяванията за пенсиониране на работещите може да нараснат двойно. Това заяви Светла Несторова, член на Управителния съвет на Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), по време на форума Powers Summit в София.
Кристоф Де Мил заменя Питър Рубен начело на ОББ
Кристоф Де Мил заменя Питър Рубен като главен изпълнителен директор на една от трите най-големи банки в България – Обединена българска банка. Освен това той става кънтри мениджър на KBC Group в България, под шапката на която влизат още няколко дружества с фокус върху застраховане, пенсионно осигуряване, асет мениджмънт и други.
Социални мрежи, изложения и инфлуенсъри: Как ще се рекламира българският туризъм?
Реклами в социалните мрежи и Google, повече изложения и договори със световни медии. Това в общи линии е планът на Министерството на туризма, ръководено от Евтим Милошев, за рекламата на България през 2025 г.
Google представи „умопомрачителен“ квантов компютърен чип
Той е с размери само 4 см, но притежава почти невъобразима скорост. Нарича се Willow и бе представен от Google като квантов чип, който само за пет минути изпълнява задачи, които биха отнели 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 години на някои от днешните най-бързи конвенционални компютри в света.
ЕС променя правилата за пътуващите със самолет
Съветът на Европейския съюз прие нови правила за събирането и предаването на данните на авиопътниците. Според тях авиокомпаниите ще трябва да предават на властите данни за документите на техните пътници, както и подробности за полетите и информация за багажа на техните пътници - преди те да достигнат външните граници на ЕС.