НСИ ревизира нагоре данните за българската икономика
През лятото ръстът на БВП на България е над средното в Европейския съюз
Икономиката на България е нараснала с 3.3% през третото тримесечие на 2022 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Това е първата ревизия на числата, публикувани първоначално на 15 ноември. Тогава националната статистика отчете годишен икономически ръст от 3.2%.
Въпреки минималната ревизия нагоре е видимо, че икономиката на България изостава рязко от резултатите си през първата половина на годината, когато след друга ревизия на НСИ бе отчетен ръст за първите две тримесечия от съответно 5.1 и 4.6%.
Повече от Европа
Данните на НСИ показват, че след преизчислението ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на България е над средното за Европейския съюз – както на годишна, така и на тримесечна база. В днешната си ревизия НСИ препотвърди тримесечното нарастване от 0.6% за периода юли – септември.
Едва шепа страни са постигнали по-висок икономически растеж от България през лятото на тримесечна база, въпреки че някои от тях са с реноме на популярни летни туристически дестинации. На годишна база България отново се нарежда в топ 10.
Крайното потребление се забавя
От данните на НСИ се вижда рязко намаление на растежа на крайното потребление на домакинствата – до едва 3.3%, което е далеч от миналогодишните нива.
За сметка на това колективното потребление, а именно харчовете в публичния сектор растат със 7.7% за година, което обаче е далеч от ударния 10-процентов ръст през пролетта. Припомняме, че от началото на третото тримесечие в сила влезе нова схема за компенсиране на високите енергийни цени за бизнеса. Тя дойде и в ключов момент, тъй като заради подготовката за зимния сезон през лятото цените на енергията достигнаха рекордни нива.
Въпреки най-силния летен сезон за последните три години периодът се характеризира със забавяне на някои правителствените харчове заради смяната на правителството със служебно и забавянето на редица инфраструктурни проекти.
Данните за крайното потребление са важни, защото то формира основната част от брутния вътрешен продукт на България. Дори и сравнително малко изменение има голяма тежест в общия растеж на икономиката. Според днешните числа от НСИ то вече формира общо 76% от икономиката благодарение на ръста в дела на потреблението на домакинствата. Това обаче може да се превърне в проблем следващата година, когато очакванията са за свиване на потреблението на фона на повишаването на лихвените проценти и все още по-високата инфлация.
Лоши новини за инвестициите
Продължават лошите новини за общите инвестициите в страната, които намаляват със 6.1% на годишна база през третото тримесечие. Това все пак е подобрение спрямо предишните две, когато спадът на българските и чуждите вложения беше съответно 9 и 9.5%.
Движен от високата инфлация и повишеното търсене на Запад, българският износ расте с малко над 11%, а износът – с 9.3%. Това е обрат, след като през предишните три тримесечия, включително и последното на 2021 г., импортът превишаваше износа.