Nvidia представи най-малкия AI суперкомпютър в света
Компанията иска нейните продукти да бъдат в основата на бъдещия технологичен свят
Nvidia представи редица нови продукти като изкуствен интелект за по-добро обучение на роботи и автомобили, усъвършенствани чипове за игри, както и първия си настолен компютър. С редицата си нови чипове, софтуер и услуги гигантът даде заявка за амбициите и потенциала си за разширяване в компютърната индустрия в момент, когато темата за AI е по-гореща от всякога.
Целта на Nvidia е повече от ясна – да остане начело на AI революцията в момент, когато всички са на тази вълна и икономиката като цяло може би една от най-бурните си и динамични трансформации, чийто ефект тепърва ще се материализира. По време на CES 2025, голямата годишна технологична конференция в Лас Вегас, главният изпълнителен директор на Дженсън Хуанг хвърли повече светлина върху това как втората по стойност фирма в света въвежда AI технологията, която захранва доходоносните й чипове за изкуствен интелект в центровете за данни, в потребителските персонални компютри и лаптопи.
Настолният компютър на Nvidia
Компанията, известна със своите чипове, захранващи AI бума през последните години, представи собствен персонален компютър с изкуствен интелект. Системата Project Digits е базирана на новия суперчип GB10 Grace Blackwell. Тя може да се похвали с достатъчно мощност, така че да управлява сложни големи езикови AI модели, като същевременно е достатъчно компактна, за да се побере на бюро и да се захранва от стандартен контакт.
Всяка система Project Digits е оборудвана със 128 GB обединена, кохерентна памет. За сравнение, един добър лаптоп може да има 16 GB или 32 GB RAM.
Настолният компютър на Nvidia може да обработва AI модели с до 200 милиарда параметри. Базовата му цена ще е 3000 долара. А пазарният му дебют се очаква през май тази година.
Нови карти от серията GeForce 50
Обръщайки се към лоялната геймърска аудитория на Nvidia, Хуанг обяви серия нови потребителски графични процесори за геймъри, творци и разработчици. До 2022 г. игрите бяха най-големият източник на приходи на компанията - сега това са центровете за данни.
Новите чипове ще използват изкуствен интелект, за да създават висококачествени и реалистични изображения в сцените на видеоигрите.
В резултат на това получавате тези невероятно красиви изображения, които са възможни само защото използваме изкуствен интелект, за да научим текстурата“, каза Хуанг.
Той заяви, че цената на графичните процесори започва от 549 долара, а флагманската версия, която струва 1 999 долара, ще бъде пусната на пазара в края на месеца.
Партньорството с Toyota
Хуанг обяви партньорство с японския автомобилен производител Toyota, с което добави към дългия си списък с клиенти в областта на автономните превозни средства.
Toyota, най-големият автомобилен производител в света, планира да изгради своите автомобили от следващо поколение на базата на хардуера и софтуера на Nvidia. Тези нови автомобили ще работят с операционната система DriveOS на Nvidia, която според Хуанг има „най-висок стандарт за функционална безопасност“.
Акциите на Toyota, търгувани в Токио, поскъпнаха с близо 4% след съобщението на Хуанг.
Това ще бъде много голяма индустрия“, каза Хуанг за самоуправляващите се автомобили. „Предвиждам, че това вероятно ще бъде първата роботизирана индустрия на стойност няколко трилиона долара.“
Nvidia съобщи, че Aurora и Continental също са се присъединили към списъка на компаниите, които изграждат потребителски и търговски автомобилни паркове на базата на изчислителната техника и изкуствения интелект на Nvidia.
Внедряване на AI в компютрите с Windows
Хуанг заяви, че компанията въвежда AI в персоналните компютри, започвайки с компютрите с Windows 11 с подсистема Windows за Linux.
Ако успеем да измислим начин да превърнем персоналните компютри с Windows в персонални компютри с изкуствен интелект от световна класа, това ще бъде страхотно“, каза той.
Продукт на Nvidia, наречен NIM microservices, ще позволи изтеглянето и стартирането на различни модели, включително анимационни, езикови и речеви модели, на персонален компютър, обясни Хуанг.
Компанията не даде подробности за датата на пускане на пазара на лаптопа, който ще бъде насочен към разработчици и инженери. Nvidia отдавна продава лаптопи за игри.
Физически AI
Хуанг заяви, че следващият етап на AI е „физическият AI“ - термин, който според компанията означава, че автономните машини могат да възприемат, разбират и извършват сложни действия в реалния свят.
Физическият AI ще направи революция в производството и логистиката на стойност 50 трилиона долара (48 трилиона евро)“, каза Хуанг.
„Всичко, което се движи - от автомобили и камиони до фабрики и складове - ще бъде роботизирано и въплътено от AI“.
Nvidia Cosmos
Друг начин, по който Nvidia залага на физическия AI, е със собствените си модели. Компанията обяви платформа от световни базови модели, предназначени за роботика, наречена Cosmos.
Те са с отворен код и са достъпни от Nvidia, GitHub и Hugging Face.