ОПЕК+ увеличава производството на петрол
Членовете на картела се споразумяха да увеличават добива с по 400 000 барела дневно всеки месец за неограничен период
Основните производители на петрол постигнаха сделка за увеличаване на добива. Това се случи, след като Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия разрешиха спора, който блокираше споразумението този месец, съобщава New York Times.
Според споразумението в рамките на ОПЕК+, както е известна групата, производството ще се увеличава всеки месец с 400 000 барела на ден за неопределено време, започвайки през август.
Споразумението дава на Емирствата по-голямата част от увеличението на производствената квота, което търсеше, макар и едва след следващия април. Други държави, включително Кувейт, Ирак, Саудитска Арабия и Русия, също ще получат увеличение на производствените си лимити, се казва в изявлението на ОПЕК.
Споразумението слага край на конфликта между Саудитска Арабия, фактическият лидер на картела, и ОАЕ, които са инвестирали значителни средства за разширяване на производството на петрол и се противопоставяха на ограниченията.
Ежемесечното увеличение на производството също помага да се избегне свиването на доставките на петрол, тъй като световните икономики се съживяват след пандемията. Цените на петрола достигнаха шестгодишни върхове на 6 юли, след като групата не успя да се споразумее, подчертавайки притесненията за нарастващите цени на газа и инфлацията като цяло в САЩ и на други места по света.
Пактът също така възстановява доминиращото влияние на Саудитска Арабия, най-големият производител на петрол в света, върху 23-членната група.
Но колко дълго ще се задържи ОПЕК+?
Дългата поредица от неуспешни преговори този месец може да бъде предвестник на промени, които могат да забият клинове между отделните членове на групата, която включва ОПЕК заедно с Русия и нейните съюзници. В краткосрочен план страните с възможност за увеличаване на производството вероятно ще настояват за свободата да изпомпват повече нефт, ако икономическият ефект от пандемията продължи да намалява и търсенето на петрол нараства.
Средата, в която ОПЕК отдавна работи, също се променя. Картелът разчита, че търсенето на по-високи цени чрез ограничаване на производството е интелигентна стратегия, защото винаги ще има търсене на огромните ресурси, които членовете ѝ все още имат.
Изменението на климата обаче руши тази бизнес стратегия. Смъртоносните наводнения в Европа тази седмица е поредният сигнал за катастрофалната промяна на климата, подтикваща законодателите да призоват за по-строги правила за емисиите парникови газове. Някои страни, които разчитат на изкопаемите горива като основен източник на държавни приходи, може да се опитат да превърнат резервите си в пари, докато все още могат.