Операта Гарние, или една от най-красивите в света
Архитектурната перла на Париж бе открита преди точно 150 години
Една от архитектурните перли на Париж – Операта Гарние става на 150 години. Проектирана като част от великото преустройство на Втората империя начело с Наполеон III, тя е открита точно на 5 януари 1875 г. след 14-годишно изграждане.
История
Първоначално наричана le nouvel Opéra de Paris (бел. р. – новата Парижка опера), тя скоро става известна като Palais Garnier, в знак на признание за нейното изключително богатство и в чест на архитекта Шарл Гарние.
Това е и най-скъпата сграда, построена в Париж по време на Втората империя – проектът поглъща 36 милиона златни франка или приблизително 329 милиона евро в днешно време.
Когато е открита, това е най-голямата опера в света със 173 м дължина и 125 м ширина. Сградата събира около 2200 зрители, а на сцената има място за 450 изпълнители.
Конструктивната система е изградена от зидани стени; скрити железни подове, сводове и покриви. Аудиторията на операта е известна със своята акустика и богато декориран таван, изрисуван от Марк Шагал през 1964 г.
Сградата е исторически паметник на Франция от 1923 г.
Световно известна
Palais Garnier е една от най-известните опери в света, символ на Париж като катедралата Нотр Дам, Лувъра или базиликата Сакре Кьор.
Това поне отчасти се дължи на използването ѝ като сцена за романа на Гастон Леру от 1910 г. „Фантомът от операта“ и особено на последващите адаптации на романа във филми и популярния мюзикъл от 1986 г.
Операта предлага обиколки с екскурзовод, които позволяват на посетителите да разгледат зашеметяващия ѝ интериор, да научат повече за нейната история и да надникнат в света на балета и операта. Всяка година тя бива посетена от около 1 милион души.
Ремонт
Плановете на операта включват затварянето ѝ от средата на 2027 г. за тригодишен ремонт.