От къде работят и каква е заплатата на дигиталните номади?
Свобода, пътуване и данъци: Дигиталните номади разкриват най-добрите и най-лошите аспекти на своя начин на живот
Свобода, възможност за пътешествия в съчетание с работа – това са характеристиките, които правят дигиталните номади все по-популярни. Тези модерни служители обикновено работят от разстояние, използвайки технологиите и интернет, за да поддържат връзка с работодателите си или да управляват собствен бизнес.
Платформата за жилища Flatio публикува проучване, цитирано от Euronews, за да определи кои са предимствата и недостатъците на този начин на живот.
Компанията анкетира 1200 дигитални номади от различни възрасти, полове и националности за техните разочарования, мотивации и любими дестинации за работа и личен живот.
От коя националност са дигитални номади?
Докладът на Flatio предоставя информация за демографските характеристики на дигиталните номади. Най-голям брой от тях са от САЩ (37%), следвани от Великобритания (12%) и Германия (5%).
Близо половината от дигиталните номади са на възраст между 30 и 39-годишни, а около 23% са между 18 и 29-годишни. Половете са почти равномерно разпределени – 55% от тях са мъже, а 44% – жени.
Как дигиталните номади избират своята следваща дестинация?
Докладът разкрива, че най-важният фактор при избора на нова дестинация за дигиталните номади е стандарта на живот – почти половината от анкетираните слагат този фактор на първо място.
Други аспекти, които са важни за тях, са количество слънчева светлина през годината, безопасност, качеството на безжичния интернет и достъпът до здравни услуги.
Португалия се оказва най-предпочитаната дестинация, следвана от Тайланд, Испания и Аржентина.
Според анкетираните, Испания е дестинацията, която с най-голямо нетърпение очакват да посетят, изпреварвайки Бразилия, Мадейра и Шри Ланка.
Какви професии упражняват дигиталните номади?
Докладът на Flatio открива, че малко повече от една трета от дигиталните номади са самоосигуряващи се лица, малко под една трета са наети на пълен работен ден, а около 13% са предприемачи или бизнес собственици.
Най-често те работят в сферите на IT, медии, реклама, връзки с обществеността и маркетинг, следвани от предприемачество и секторите изкуство, култура и развлечения.
Колко печелят месечно, дигиталните номади?
Малко повече от 25% от анкетираните казват, че трябва да печелят между 3000 и 3900 евро на месец, за да си позволят да бъдат дигитални номади. Около 20% избират диапазона от 2000 до 2900 евро, а 18% смятат, че се изискват 4000 – 4900 евро за този начин на живот.
66% от анкетираните казват, че плащат данъци в родната си страна, 19.4% в друга държава. Докладът на Flatio установява, че дигиталните номади определят намирането на жилище като най-трудната част от начина им на живот.