Пазарът на стомана се променя, а Китай излиза от главната роля
Прогнозира се продължаващо поскъпване на сплавта в следващите няколко години
Цените на стоманата могат да станат „много по-високи“ през следващите години, коментира пред CNBC главният изпълнителен директор на големия индийски производител на сплави Tata Steel Т. В. Нарендра. Той прогнозира това, отбелязвайки променящата се парадигма на пазара и конкретно – ролята на Китай на него.
През последните седем или осем години средната цена за горещо валцуваната стомана е около 400 или 450 долара за метричен тон. Нарендра прогнозира, че през следващите години тя ще бъде дълготрайно над 600 долара. Думите му идват, след като в петък нивата в Китай и Югоизточна Азия достигнаха съответно 750 и 850 долара.
Очакванията на експерта са, че този диапазон ще се запази макар и с колебания. Динамиката обаче ще се задържа на по-високи нива, отколкото в миналото. Нарендра обясни, че пазарът на стомана се променя, като обърна внимание на нарастващите разходи и излизането на Китай от досегашната му роля.
Последните 10 години бяха доминирани от износ от Китай. Сега има много повече стабилност в световната търговия със стомана.“
В своя пик Китай изнася повече стомана, отколкото Индия произвежда, каза Нарендра. Оттогава износът от втората по големина икономика в света обаче е намалял наполовина – до около 60 милиона тона годишно. Очаква се, че може да спадне още, тъй като страната амбициозно подгони целите си за нетни нулеви въглеродни емисии.
За първи път от много години търсенето на стомана не се движи от Китай, отбеляза още Нарендра. Той цитира и прогнозата на Световната асоциация на стоманата, според която ръстът в потреблението на стомана тази година ще дойде от други страни.
„Тъй като западният свят инвестира в инфраструктура, това е положително и за търсенето“, добави той. Пример е мащабният инфраструктурен проект за над 1 трлн. долара, който президентът на САЩ Джо Байдън подписа миналата седмица.
От гледна точка на предлагането, вложените разходи са на исторически високи нива поради цените на въглищата. Тези на желязната руда обаче са отслабнали и в дългосрочен план трябва да се търгуват в диапазона от 100 до 120 долара за тон, каза Нерандра. Както въглищата, така и желязната руда са суровини, използвани в производството на стомана.
Цените на стоманата също могат да бъдат повишени от нарастващите разходи за въглерод в Европа, каза той.
Очаквам през следващите 10 години да видя цените на стоманата на много по-високо ниво, отколкото сме виждали през последните 10 години.“