Пестеливото използване на ресурси
Близкото бъдеще е свързано с множество климатични промени и Мирчо Мирев от Shelly Group разяснява как с помощта на технологиите да се адаптираме към последствията от тях
Климатичните промени поставят на дневен ред необходимостта от пестеливо използване на ресурсите и намаляване на разхищението им. Технологиите се развиват, но имаме ли нужната информация за тяхното съществуване, знаем ли какви са техните възможности и ползи, има ли кой да ги въведе по подходящ начин в нашия дом, в конкретен бизнес и след това да им осигури адекватната поддръжка… Мирчо Мире,- ръководител „Интеграции“ в Shelly Group, дава своя професионален поглед към темата:
Преди да мислим как занапред да използваме ресурсите, е добре да имаме поглед как точно сме свикнали да ги изразходваме. Говорим със загриженост за климатичните промени, но ако голямата картина не се сведе до малки части, върху които да се въздейства, ако не се създаде план с конкретни мерки, няма да успеем да повлияем позитивно. Направим ли го, обаче, подобен подход ще даде възможност на всеки потребител сам да избира в какво да насочи своите усилия. Мисленето как глобално да постъпим не дава решението, тъй като битките са всекидневни. Важно е
всеки да участва
и да дава своя мъничък принос.
Тази година имаше засушаване в Южна Европа. Това наложи да работим с неправителствена организация, която се е наела да популяризира сред фермерите в района на Барселона различни механизми за автоматизация. Направихме всичко възможно да обясним на повече заинтересовани как да използват водата по-пестеливо. Да, с наши устройства, но веднъж придобити, те стават техни, без абонамент. Даваме шанс всеки да проектира своята част от спестяването. Процесът е демократичен, а не институционализиран. Търсят се решения как да се осигури повече вода и как тя икономично да се ползва, къде да се съхранява, как от нея да се произвежда електроенергия в съчетание с поливане, управлявано по умен начин. Целта на неправителствената организация е да даде достъп до това ценно знание и
да създаде нова култура
В случая не става дума просто да не сме разточителни в използването на ресурсите, защото те липсват. С помощта на умни устройства може да се направи ферма, независима от големите вериги за доставка на електричество и вода.
Не бива да сме ненужно драматични по отношение на бъдещето. Промените са неизбежни. На тази „огромна машина“ може да се отговори със съзнателна работа отдолу нагоре, в която всички са ангажирани. Това променливо бъдеще има начин да бъде управлявано по-добре. На юг има нужда от охлаждане, а на север от отопление. Възможно е по-разумно управление чрез внимателното следене на присъствието на хора, без ненужно затопляне на празен дом, а на юг се мисли за по-правилната употреба на климатизацията. По нашите ширини може да се прилага
по-прецизно управление
на радиаторите, отопляване, когато хората са налични, пренасочване на енергията от фотоволтаици към батерии. Има множество малки стъпки, които домовете може да направят, ако им се създадат добри условия – цената да не е прекалено висока и зад нея да не стои преразход на материали някъде по света. Другото е ресурсите да не се разпиляват. За да спестят повече и да оптимизират потреблението, хората ще наемат специалисти, които да инсталират при тях такива решения.
Добре е да се мисли по нов начин за децентрализацията и излизането от големите градове. Но повечето хора търсят удобствата на града. При централизирани решения има много „удобни моменти“ за създаване на добри условия за „интересни“ отношения, заради невъзможността за фино измерване на разхода на ресурси, а и заради невъзможността по-прецизно да се влияе върху потреблението.
Умният дом става все по-достъпен
Неща, които се правеха от инженерингови компании само за големи предприятия, сега благодарение на компании като Shelly Group стават възможни за много хора и отделни домакинства. Пестене на електрическа и топлинна енергия, локално съхраняване на електричество, добро управление на водни ресурси – това е тенденция в някои страни. В България няма такъв натрупан опит. Нужно е да се създадат специалисти, които да помагат на крайния потребител. Техният недостиг е проблем не само у нас, но и в цяла Европа. Има оттегляне от техническите и инженеринговите занимания. Техникумите са малко и не създават достатъчно кадри. С цел да се преодолее този дисбаланс, развиваме
Академия Shelly
В нея се провеждат широк кръг от специализирани обучения. Не разчитаме на външно финансиране и в рамките на възможностите си създаваме партньорска мрежа в Европа. Работим с доказали се образователни организации, сред които СофтУни. Заедно с тях организираме обучения и ги предлагаме на добра цена, за да осигурим посещаемост. Даваме възможност и на ученици в страната да се докоснат до това знание и до тази нова реалност. Разчитаме да създадем интерес и търсене сред хората и бизнеса и не се опитваме да решим проблема глобално и революционно. Предлагаме нещо, което ако се хареса като модел, ще просъществува.
Хората е добре да знаят, че има
лесни средства
за разумното и пестеливо управление на ресурси като вода, топлина, електричество. Засега виждаме подем по отношение на локалното генериране на електроенергия най-вече чрез фотоволтаици и разумно съхранение, консумация и преразпределяне към отопление, охлаждане, превозни средства.
Близкото бъдеще е свързано с адаптация към множество промени. Хората имат гъвкавост и могат да се справят. Адаптирайки се към промените, вероятно ще постигнем и това да сме по-малко разточителни и разрушителни.
Shelly Group е българска IoT компания, работеща по световни стандарти, посветена на това да улесни живота на съвременния човек. Решенията ѝ вече са достъпни на над 100 пазара. Компанията създава лесни за използване продукти и IoT решения и за отделни потребители, и за индустриални клиенти – те може да са насочени към нещо малко от всекидневието, но може да са за цяло производство или завод, за склад или дом.
Мирчо Мирев има 25 години опит в софтуерния бранш, работил е на 4 континента. Започва професионалния си път като разработчик, достигайки високи управленски нива, сред които директор на развойната дейност в Amadeus - една от утвърдените софтуерни компании. Той е съосновател на проекта „Linux за българи“ и в продължение на 12 години го развива, като води лекции и организира събития. През 2021 г. се присъединява към екипа на Shelly Group.
Текстът е част от бр. 123 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.