Посетете тези места, преди да изчезнат
Те са сред най-великите природни и човешки творения, но може да ги няма близките 100 години
Земята е прекрасна и въпреки урбанизацията крие все още неземно красиви и недокоснати от цивилизацията кътчета.
Заради климатичните промени и човешкото развитие обаче, някои от тях са застрашени от изчезване в близките 100 години, или дори по-рано.
По повод Деня на Земята, който отбелязвахме вчера – 22 април, Business Insider състави списък с места, които да побързате да посетите, докато още съществуват.
Ето кои са те:
Сейшелските острови
Те са популярна дестинация за туризъм и сватбени пътешествия, но ерозията заплашва да ги „изяде” в следващите 50-100 г.
Снегът на Килиманджаро
Снегът на Килиманджаро в Танзания може да го няма скоро. Между 1912 и 2007 г. снежната покривка тук е намаляла с 85%.
Мирадор, Гватемала
Тук е съществувал основен град на маите и са запазени много мистериозни руини от тяхната цивилизация. Незаконно плячкосване и горски пожари заплашват да разрушат тази историческа забележителност.
Сахара де ла Сиера
Градчето се намира в провинция Кадис, приютена в планините на Андалусия в южна Испания. Дивият живот и зеленината обаче са на път да изчезнат заради повишаването на температурите и намалелия обем валежи в последните години.
Мадагаскар
Горите на Мадагаскар ще съществуват още 35 години, според прогнозите на еколози. Причината са множество пожари и масово обезлесяване.
Глетчерите в Монтана
Броят на глетчерите в Националния глетчеров парк в Монтана е намалял от 150 на 25 и се очаква те да изчезнат до 15 г.
Венеция
Ако все още не сте били там и не сте се возили на гондола, побързайте, защото Венеция потъва.
Островите Галапагос
Комбинацията от множество туристи и прииждащи видове застрашават естествената популация на видовете в морските дълбини на островите.
Басейнът на Конго
Басейнът на Конго в Африка, втората в света по големина дъждовна гора, е сред районите с най-голямо биологично разнообразие с над 10 000 растения, 1000 птици и 400 бозайници. В последните години над 1,3 милиона кв. мили са унищожени заради незаконна минна дейност и ООН прогнозира, че две трети от гората ще изчезнат до 2040 г.
Мъртво море
Мъртво море, което мие бреговете на Йордания и Израел, потъва с 80 фута и за последните 40 г. е намаляло с една трета. И тъй като двете държави продължават да използват вода от р. Йордан (а тя единствена се влива в морето), то може да изчезне напълно до 50 години.
Глетчерите в Алпите
Всяка година планината губи по около 3% от леда, което означава, че до 2050 г. може и да няма повече глетчери в Алпите.
Тадж Махал
Монументът е сред най-познатите туристически забележителности в целия свят, но според експертите може да се срути заради ерозия и замърсяване.
Големия бариерен риф
Най-големият коралов риф в света, Големия бариерен риф в Австралия, е загубил половината от размерите си заради повишаването на температурите в последните 30 г. Замърсяването пък променя цветовете на коралите до бяло. Учените смятат, че мястото ще изчезне до 2030 г.
Египетските пирамиди
Пирамидите и Сфинксът се борят с ерозията и замърсяването от години. Каналните води подкопават земята под тях и е възможно това да доведе до тяхното разрушаване.
Горите на Амазонка
С внушителните 2,1 милиона кв. мили, Амазонка е най-голямата дъждовна гора в света, но разрастването на земеделието в региона може да я унищожи.
Великата китайска стена
Най-голямото здание, направено от човешка ръка, Великата китайска стена, съществува от над 2000 години и е задължителна дестинация за всеки пътешественик. Но прекомерното развитие на земеделие в близките до нея райони е довело до това почти две трети от нея да са увредени или заплашени от разрушаване. Стената може да се превърне в руини до 20 г. заради ерозията.
Малдивите
Островите в Индийския океан бавно потъват заради климатичните промени. Учените смятат, че до 100 г. те ще са покрити от водата.