Правителството се отказва от завещаните му танкери с газ
Американската Cheniere Energy е отхвърлила искането на България да отложи подписването на договора за доставка на първите три товара
Cheniere Energy е отказала да удължи срока на офертата за доставка на втечнен природен газ за България, завещана от кабинета „Петков“. Американската компания настоява договорът да се подпише до 19 август или сделката за трите товара, за които обаче няма подсигурени слотове за разтоварване и капацитет за пренос, ще пропадне.
По време на инспекцията на интерконектора Гърция – България (IGB) министърът на енергетиката Румен Христов каза, че поради отказа на Cheniere служебното правителство разглежда и други възможни опции. По неговите думи е регистриран интерес за доставки от страна на турски компании, „Булгаргаз“ е получил оферти за септември при добри условия, започват и разговори за увеличаване на доставяните количества от Азербайджан.
Преговори с други доставчици
Според министъра преговорите с основни доставчици трябва да приключат до края на м. август.
Стремежът ни е да осигурим природен газ, който да покрива 120 – 150% от нашите нужди и да можем да прехвърляме количества от един договор на друг. Така ще минимизираме риска както от геополитически, така и от технически сътресения, заключи енергийният министър“, каза той.
Припомняме, че в последните дни на своето управление кабинетът „Петков“ обяви, че е осигурил общо 7 танкера с втечнен природен газ – три за месеци октомври, ноември и декември – и още четири за 2023 г. Предишните управляващи обаче оставиха на служебния кабинет да подпише първия договор, като срокът за това е до утре. Но сегашните управляващи казаха, че от една страна липсва физическа възможност първите товари да бъдат получени, а от друга страна – договорените количества са много скъпи.
Чрез доставките на газ от Азербайджан по интерконектора с Гърция и с тези три завещани танкера, „Булгаргаз“ щеше да подсигури около 2/3 от необходимата суровина за зимата. Останалата част се търси на спот пазара. Общественият доставчик пусна търг, който бизнесът нарече „скандален“, тъй като индикативната цена е била 380 лв./MWh. В момента индустрията казва, че изнемогва при под 300 лв., а само „Топлофикация София“ трупа по над 50 млн. лв. загуби всеки месец. При по-висока цена на газа, това положение ще се влошава без държавни компенсации.
Какво се случва с интерконектора Гърция – България?
По време на днешната си инспекция Христов каза, че интерконекторът трябва да започне да пренася азерски газ на 1 октомври. „До края на деня очакваме изпълнителите на проекта да внесат официално в Министерството на енергетиката и в Министерството на регионалното развитие и благоустройството детайлен график за изпълнение на всички оставащи дейности. На база на този график всяка седмица ще проверяваме на място напредъка и ще подпомагаме изпълнителите по отношение на административните процедури, така че да не бъде допуснато допълнително забавяне“, каза Христов пред журналистите.
Предстои да бъдат отстранени всички коментари, свързани с пожарната безопасност, да бъде гарантирано пренасянето на данните по оптичен кабел, както е заложено в проекта, и да бъде подготвена и внесена цялата документация, свързана с получаването на Акт 15 и Акт 16 на обекта.
По думите на министъра очакването е двата акта да бъдат издадени около средата на септември.