При закрити врата Русия признава за дълбоки икономически щети от войната
Налице е далеч по-неприятна картина от тази, която официална Москва представя, сочи доклад за руските власти, видян от Bloomberg
Русия може да се окаже изправена пред по-дълга и по-дълбока рецесия като последствие от американските и европейски санкции, засегнали сектори, на които страната разчита от години за задвижване на икономиката си. Това става ясно от вътрешен доклад, предназначен за правителството в Москва, цитиран от Bloomberg.
Документът, който е резултат от месеци на оценки от експерти и представители на властите, се опитва да даде реална представа за ефектите от световната изолация върху руската икономика. Той рисува далеч по-неприятна картина от тази, която официална Москва представя в публичните си данни. Bloomberg е видял копие от доклада, изготвен за представяне в рамките на среща на високопоставени представители на властта, провела се на 30 август. Хора, запознати с обсъжданията, са потвърдили достоверността на документа.
Два от представените три сценария в доклада, показват ускоряване на икономическото свиване догодина, като икономиката се връща към предвоенното си състояние чак в края на десетилетието или по-късно. Сценарият на движение "по инерция" предвижда икономиката да достигне дъно следващата година при 8.3% под икономическото представяне от 2021 г. "Стресовият" сценарий пък прогнозира дъно през 2024 г. при 11.9% под миналогодишното равнище.
Генерално всички възможни сценарии очакват натиска на санкциите да се усили, като е по-вероятно повече страни да се присъединят към тях. Острият завой на отдалечаване на Европа от руския петрол и газ също може да засегне способността на Кремъл да снабдява собствения си пазар, става ясно от текста.
Освен санкциите, които покриват около една четвърт от вноса и износа на Русия, докладът отчита и това, че страната е изправена пред "блокада", която на практика засяга всички форми на транспорт и рефлектира още повече върху икономиката. Технологичните и финансови ограничения също увеличават натиска. Според доклада до 200 хил. IT специалисти може да напуснат страната до 2025 г. - първа официална прогноза на разрастващото се "изтичане на мозъци".
Официално властите не показват голямо притеснение от санкциите, като прогнозите са за възможно икономическо свиване от под 3% тази година и дори още по-малко следващата.
В доклада се призовава за предприемането на редица мерки за подкрепа на икономиката и облекчаване на ефектите от санкциите, за да може тя да се възстанови до предпандемичното си състояние през 2024 г. и да расте устойчиво след това. Но мерките са за стимулиране на инвестициите - същите, които правителството прилагаше през последното десетилетие, когато растежът бе в застой и без санкции.
През следващите година-две, предупреждава докладът, може да се наблюдават намалени производствени обеми в редица ориентирани към износа сектори – от петрол и газ до метали, химикали и дървен материал. И макар известно възстановяване да е възможно на по-късен етап,
тези сектори ще престанат да бъдат двигателите на икономиката“.
Пълно спиране на вноса на газ за Европа – основният руски пазар – ще струва до 400 млрд. рубли (6.6 млрд. долара) на година в загуби от данъчни приходи, предупреждава докладът. Няма да е възможно те да се компенсират загубените продажби с нови пазари дори и в средносрочен план. В резултат производството ще трябва да бъде намалено, което заплашва целите на Кремъл за разширяване на местното снабдяване, предупреждава докладът.
Плановете на Европа да спре вноса на руски петролни продукти – около 55% от износа на Русия е бил за Стария континент миналата година – също може да предизвика значителни съкращения на производството, оставяйки местния пазар без гориво.
Производителите на метали пък губят 5.7 млрд. долара на година от санкциите, се казва още в доклада.