Природният газ поскъпна с още 2% за българските абонати
Поскъпване има при електроенергията и топлоподаването
Цената на природния газ се повишава с 1.91% от днес. Решението бе утвърдено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на свое заседание. Това е поредното увеличение на синьото гориво за българските потребители, след като от 1 април Комисията разреши поскъпване с близо 30%.
Така от днес 1000 куб. м природен газ струва 370.21 лв., или 34.86 лв. на MWh, без ДДС, акциз и цена за пренос, съгласно решение на Комисията въз основа на представените данни и документи и след направени изчисления по прилагания ценови модел. От КЕВР уточняват, че в в тази сума са включени средно претеглената цена на природния газ на входа на газопреносната мрежа в размер на 360.29 лв. за 1000 куб. м, цена за дейността „обществена доставка“ в размер на 7.50 лв. за 1000 куб. м., както и компонента за компенсиране на разходи, произтичащи от наложени задължения към обществото в размер на 2.42 лв. за 1000 куб. м. Към цената от 370.21 лв./1000 куб. м., по която общественият доставчик продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на клиенти, присъединени към газопреносната мрежа, следва да се добавя и цена за пренос на природен газ през газопреносната мрежа в размер на 19.73 лв./1000 nm3 (без акциз и ДДС).
Клиентите, присъединени към мрежа ниско налягане, собственост на „Булгартрансгаз” ЕАД, освен цената на обществения доставчик и цена за пренос на природен газ през газопреносната мрежа, заплащат и цена за пренос на природен газ в размер на 7.72 лв./1000 m3 (без акциз и ДДС).
Това не е единственото поскъпване, което беше одобрено от КЕВР. За битовите потребители повишението в цената на електроенергията е средно около 1.5%. За абонатите на ЧЕЗ поскъпването е с 2%, за абонатите на ЕВН – 1.7%, а за клиентите на "Енерго-Про" поскъпването е с 0.41%.
Крайни цени на електроенергията
Небитовите потребители на регулиран пазар, ползващи електроенергия на ниско напрежение, ще заплащат по-ниски от досегашните цени. При върховата енергия, в зависимост от начина на измерване, поевтиняването е между 0.38 и 8.84% за различните доставчици. В същото време дневната и нощната тарифа за дребния бизнес намаляват, съответно - между 1 и 11% и между 1.68 и 7.5%.
КЕВР утвърди цената на топлинната енергия за различните топлофикационни дружества в страната, считано от 1-ви юли. Председателят на КЕВР Иван Иванов обясни, че топлофикационните дружества могат да бъдат разделени условно на два вида в зависимост от първичния енергоресурс. За дружествата с носител природен газ увеличението е около 2%, за София то е 0.98%. Усреднено за всички топлофикации на природен газ и на въглища увеличението е 3%. За абонатите на топлофикация в Перник увеличението е 9.31%, за Сливен – 6.04%, за Русе – 8.05%.
Цени на различните топлофикации
„Определените от Комисията цени се основават на ясна икономическа логика. В своите решения енергийният регулатор се ръководи от четири основни принципа – прозрачност, устойчивост на решенията, законосъобразност и справедливост. Тези принципи са водещи и в решенията на регулаторите в останалите европейски страни и ние се придържаме към тях“, каза председателят на КЕВР. Той изтъкна, че дейността на Комисията е насочена към постигането на три основни цели - създаването на прозрачен електроенергиен пазар, устойчивост на регулаторната рамка и финансово укрепване на дружествата от енергийния сектор.