Пътните строители са получили над 110 млн. лв. по стари задължения
Според регионалния министър Гроздан Караджов до десет дни може да бъде изплатена цялата предвидена сума от 655 млн. лв.
Повече от 110 млн. лв. вече са разплатени на фирмите по старите държавни задължения за текущи ремонти и поддръжка на републиканските пътища. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов по време на днешното изслушване в ресорната парламентарна комисия.
По думите на министъра процедурата по разплащане към фирмите се ускорява и до десетина дни може да бъдат изплатени договорените 655 млн. лв. Това е 50% от общата дължима към изпълнителите сума за вече извършени текущи ремонти и поддръжка. Разплащането става възможно благодарение на решението на Народното събрание, обнародвано на 26 април.
Бяхме задължени да изчакаме, след това влязохме в разговори с фирмите, а за да платим, те трябва да издадат фактурите. Тези фактури не бяха издавани преди това, за да не плащат ДДС върху нещо, което не са получили. Не беше етично да искаме това от тях“, разказа Караджов.
Той добави, че първо се плащат по-старите задължения, след което се върви към по-новите. По думите на Караджов само за един ден са разплатени 30 млн. лв. и ако се върви с това темпо, до 10 дни очаква парите да са по сметките на фирмите.
Но засега споразумения са подписали само 18 от общо 36 фирми, извършвали дейности по ТРП и на които не им е платено.
Разчитаме на добрата им воля, защото за тях цените от 2020 г. отдавна не са привлекателни. Цените на битума е с над 60% нагоре, а асфалтът в ТРП е най-голямото перо“, каза Караджов.
По неговите думи процесът зависи изцяло от добрата воля на строителите, които не са задължени да приемат условията на министерството за разплащане. Освен това същите фирми извършват и новите ремонти, които се възлагат в момента по договори за ТРП.
Ние сега възлагаме още 1.2 млрд. лв. за нови ремонти, т.е. до септември – октомври фирмите ще отидат на минус 2.4 млрд. лв., срещу което им даваме 650 млн. лв. Махайки ДДС, остава 450 милиона“, каза Караджов.
Министърът разчита на „джентълменската дума“ на фирмите, че ще се съгласят на схемата и ще работят по новите обекти. За целта те ще получат индексация на цените за новите ремонти. Новите договори за ремонт и поддръжка са до 30 юни и според Караджов ще е трудно да се прекратят и да се правят нови обществени поръчки.