Q&A: Всичко за планирания таван на цените на руския петрол
Страните от Г-7 се споразумяха да сложат горна граница и се надяват на подкрепа от повече страни по света
Страните от Групата на седемте най-развити икономики (Г-7) работят за ограничаване на цената на руския петрол в опит да намалят способността на Москва да финансира инвазията си в Украйна. Според анализатори този план може да проработи дългосрочно, но може да повиши цените на петрола през следващите месеци, пише Reuters.
Официални лица от членовете на Г-7, включително министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, казват, че безпрецедентната мярка, която трябва да започне да действа на 5 декември, ще намали цената, която Русия получава за петрола, без да намалява износа на петрол за световните потребители.
Руският президент Владимир Путин обаче може да реагира, като причини допълнителен стрес на петролните пазари.
Reuters е изготвил въпроси и отговори относно тавана на цената и предизвикателствата, пред които е изправен планът на Г-7.
Кой подкрепя тавана на цените?
Богатите нации от Г-7 – Съединените щати, Япония, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада – а в ЕС уточняват подробности по плана. Г-7 иска да привлече други страни, включително Индия и Китай, които изкупуват силно обезценения петрол на Русия след нахлуването ѝ в Украйна на 24 февруари.
Москва успя да запази приходите си чрез увеличените обеми на продажби именно за Индия и Китай.
Но дори ако Индия и Китай не се присъединят, таванът може да помогне за намаляване на цените за азиатските и други потребители. Помощник-министърът на финансите на САЩ за икономическата политика Бен Харис каза на 9 септември, че ако Китай договори отделна отстъпка от 30 – 40% за руския петрол поради горната граница на цената, „ние смятаме това за победа“.
Консенсусът относно нивото на тавана на цените ще бъде постигнат с помощта на „ротационен водещ координатор“, каза Министерството на финансите на САЩ в петък, което предполага, че страните в коалицията ще имат временна лидерска роля, докато изпълнението на плана е в ход.
Каква е горната граница на цените?
Вероятно ще минат седмици, преди да бъде взето решение за цената на руския суров петрол, каза Харис.
Базираната във Вашингтон компания ClearView Energy Partners заяви, че служителите са говорили за диапазон от 40 до 60 долара за барел. Горният край на този диапазон е в съответствие с историческите цени на руския суров петрол, докато долният край е по-близо до пределните производствени разходи на Русия, казват анализатори.
Членовете на коалицията с дълги икономически и военни отношения с Русия биха могли да настояват за по-висока горна граница, тъй като твърде ниска граница може да отнеме пазарен дял от Саудитска Арабия и други производители на петрол.
Нивото ще се определя както от количествени, така и от качествени причини“, каза Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group.
Цената на руския суров петрол е по-ниска от международния бенчмарк Брент и Г-7 иска да запази този спред широк, за да намали приходите на Русия.
Постигането на широко разпространение обаче може да означава по-високи цени за западните потребители, тъй като Русия е вторият по големина износител на суров петрол в света след Саудитска Арабия.
Какво очаква Г-7 от морските услуги?
Планът, договорен от Г-7, призовава участващите страни да отказват доминирани от Запада услуги, включително застраховане, финанси, посредничество и навигация, за петролни товари с цени над тавана.
За да осигурят тези услуги, купувачите на петрол биха правили „атестации“ на доставчиците, че са закупили руски петрол на или под тавана.
Доставчиците на морски услуги няма да бъдат държани отговорни за невярна ценова информация, предоставена от купувачи и продавачи на руски петрол, каза Министерството на финансите на САЩ.
Представители на Г-7 смятат, че планът ще проработи, тъй като базираната в Лондон Международна група за защита и клубове за обезщетение осигурява покритие за морска отговорност за около 95% от глобалния петролен флот.
Търговците дават пример с паралелни флоти, които могат да обработват руски петрол, използвайки руска и друга незападна застраховка, която може да се използва за избягване на усилията за правоприлагане.
Остава неясно колко пристанища по света ще приемат застраховани от Русия кораби.
Крейг Кенеди, сътрудник в Центъра за евразийски и руски изследвания „Дейвис“ към Харвардския университет, каза, че Г-7 цели да постигне дългосрочен ефект, тъй като Москва е ограничена от малък флот от танкери в сравнение с огромния мащаб на износа, от който се нуждае. Ако Русия не иска да продава на горната граница, може да се наложи да спре производството, което пък може да добави дългосрочни разходи за петролните находища.
Как може да отвърне Русия?
Путин каза, че Русия ще спре износа за страни, които налагат тавана, а заплахата може да предизвикат покачване на петролните пазари преди декември.
По-високите цени също могат да бъдат рискови за президента на САЩ Джо Байдън преди междинните избори през ноември, когато неговите колеги демократи се надяват да запазят контрола над Конгреса.
Някои анализатори се притесняват, че Москва може да отговори, като предприеме действия извън границите на Русия, преди ограничението да влезе в сила.
Най-голямото ми безпокойство е, че Путин ще направи ситуацията много, много болезнена по пътя към 5 декември“, каза Хелима Крофт, ръководител на глобалната стокова стратегия в RBC Capital Markets. „Русия има активи в други страни производителки, независимо дали става въпрос за Либия, независимо дали е Ирак, и има способността да създава проблеми в други държави производителки.“
Как ще се прилага таванът
Министерството на финансите на САЩ предупреди обслужващите компании да бъдат бдителни за червени знамена, показващи потенциално укриване или измами от руски купувачи на петрол. Те могат да включват доказателства за измамни практики за доставка, отказ за предоставяне на искана информация за цените или прекалено високи разходи за услуги.
Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо каза в петък, че онези, които фалшифицират документация или по друг начин крият истинския произход или цена на руския петрол, ще бъдат изправени пред последствия съгласно националното законодателство на юрисдикциите, прилагащи ценовия таван.