Радев даде отнетата концесия за „Росенец“ на Конституционния съд
Според президента депутатите са действали прибързано, което ще се отрази негативно на цените на горивата
Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд заради отнетата концесия на пристанище „Росенец“. Преди две седмици депутатите скоростно гласуваха на две четения в рамките на едно заседание да отнемат концесията от руската компания „Лукойл“. Прекратяването на договора стана с гласовете на коалиционните партньори от ПП-ДБ и ГЕРБ и подкрепящите ги от ДПС.
Сега Радев изтъква, че в приетия законопроект има „конституционните пороци“, които крият „сериозните рискове, пред които той изправя българските граждани“. Това според него е основание да се сезира КС с искане за установяване на противоконституционност на законовите изменения.
Припомняме, че дори финансовият министър Асен Василев (ПП) предупреди, че отнемането на концесията трябва да е добре обмислено и след изготвянето на доклад как това да се случи, без да се застрашава националната сигурност.
Моят съвет към вас би бил наистина да се направи един обстоен преглед и доклад как този процес да протече, така че националната сигурност да не е застрашена, така че да останат ниски цените на пазара. Имаме списък от това какво прави "Лукойл" като концесионер – обезпечаване, измервателни уреди са сложени на входа на пристанището, но не са част от концесията и т.н.", каза Василев по време на изслушване в Комисията по бюджет и финанси.
Депутатите обаче не се съобразиха с неговите притеснения и приеха промените в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна възможно най-бързо.
Решенията в областта на енергетиката винаги трябва да почиват върху необходимостта от надеждност и непрекъсваемост на доставките на суровини и на гарантирането на достъпни цени за гражданите и индустрията. Цената за прибързаните и необмислени решения се плаща винаги от джобовете на принудените да понасят последствията им“, пише сега в мотивите на Радев за сезиране на Конституционния съд.
Според него „скорострелното“ приемане на законови изменения, с които се прекратява концесията на „Росенец“, не само противоречи на основополагащия за Конституцията ни принцип на правова държава, но е и „пример за безотговорно отношение към държавата и гражданите“.
При възприемането на този радикален подход не са съобразени нито интересите на потребителите и рисковете за повишаване на цените на горива и стоки, нито потенциалните заплахи за хиляди заети в нефтохимическия комбинат, нито възможните съдебни искове срещу България“, казва Радев.
Припомняме, че подобни мотиви изтъкваше и кабинетът „Петков“, когато се бореше „Лукойл“ да получи дерогация за използване на руския нефт до края на 2024 г. Тогава Асен Василев отново като финансов министър дори заплаши Европейската комисия, че ще блокира целия санкционен пакет, ако руската компания не получи това изключение. И в крайна сметка Брюксел се съгласи.