Радев ще бави мандатите, за да избегне избори преди март
Не възможностите за кабинет, а политиката на ДБ към въоръжението и войната в Украйна бе водещата тема по време на консултацията с президента
Президентът Румен Радев ще се възползва максимално от предоставените му по Конституция възможности да протака връчването на трите мандата за съставяне на правителство. От думите му по време на днешната консултация с представители на „Демократична България“ стана ясно, че държавният глава ще направи всичко необходимо да забави процедурата, така че последният мандат да бъде даден едва след Нова година.
Разговорът с ДБ, шестата политическа сила в 48-ия парламент, идва 50 дни след проведените на 2 октомври избори. Тепърва ще има среща и с „Български възход“. След като се проведат всички консултации, предстои да се връчи първият мандат – в случая на ГЕРБ-СДС. Едва след това започват да текат сроковете (при първите два мандата партиите имат по една седмица да ги върнат изпълнени или не, при третия няма срок за връщане).
В отговор на призивите за връчване на първия мандат, Радев обясни защо го бави. От една страна, каза той, целта е да се даде време за диалог на партиите, така че да се отдалечат от агресивната предизборна реторика и да започнат да работят по приемането на закони. Другата е консултациите и връчването на мандатите така да бъдат разположени във времето, че ако се провалят и правителство не се състави, предсрочните избори да не бъдат в най-тежкия период (януари и февруари).
Няма да насроча избори януари и февруари, можем да си представим до какво това може да доведе. А рискът да има още по-малка избирателна активност в тази ситуация е реален. Така че третият мандат ще бъде връчен след Нова година, за да има избори през месец март“, каза Радев.
„Надявам се да не се стига до трети мандат, силно се надявам.“
Реалностите обаче са други. Не само че парламентът изначално е силно фрагментиран, но през последните седмици ситуацията съвсем излиза от контрол – особено покрай опитите за промяна на Изборния кодекс. Според Христо Иванов „единствено трудно“ може да се състави правителство, като то трябва да е от поне три партии. Въпросът за стабилността обаче „изисква повече от проста аритметика“, каза той.
По-рано ДБ заяви, че няма да подкрепи правителство с мандата на ГЕРБ и че се надява на такова с този на „Продължаваме промяната“.
Трайно българската политическа система върви към раздробяване и не може да очакваме един субект да събира цялата власт. Ключът ще е диалогът, търсенето на сътрудничество, но не безпринципно“, заяви Иванов.
Лансираните през последните дни изменения в Изборния кодекс обаче са пример за обратното. „И не просто тяхното съдържание, а начинът по който мнозинството от три политически сили веднага започна да се държи – арогантно, нарушавайки процедурни правила – показа, че не са извлечени уроците и някои от рецидивите отново ги виждаме на дневен ред“.
В продължилата около 40 минути среща между президента и ДБ всъщност бе отделено малко време на темата „възможности за съставяне на кабинет“. През останалото Румен Радев предпочете да насочи разговора към политиката на формацията по отношение на войната в Украйна и разоръжаването. Държавният глава отново застана зад тезата, че военната помощ за Украйна може да вкара България в конфликта, докато Иванов защитаваше позицията, че страната ни трябва да се държи като доверен съюзник на НАТО и ЕС.