„Разумното“ вдигане на МРЗ е необходимо за строителния сектор
От НАСП искат общините да либерализират издаването на разрешителни за строеж, което ще помогне за намаляване на безработицата
Покачване на минималната работна заплата (МРЗ) е необходимо за строителния сектор, но в разумни граници, имайки предвид инфлацията и сериозността на професията. Това заяви пред Economic.bg Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи. Според него това няма да предизвика проблем при намирането на работа на нискоквалифицираните работници.
След като правителството обяви, че през тази година се очаква покачване на МРЗ до около 710 лв., експертите изразиха опасенията си, че подобно покачване би нанесло сериозни щети върху пазара на труда. А именно, че по този начин устройването на него на нискоквалифицираните кадри ще бъде по-трудно, както и за младите. Според тях именно в секторите промишленост, търговия и строителство ще се наблюдава този проблем.
Според Шопов обаче подобно покачване, в този размер, не би засегнало сектора негативно, а точно обратното.
Необходимо е покачване на МРЗ в строителството, но в разумни граници, тъй като има нещо, което е правено десетки пъти, а именно политически експеримент. Вдигат заплащането, за да може хората да ги харесват, но бизнесите не са готови за това и работодателите започват да освобождават персонал. Необмислени действия биха довели до скок в нивата на безработица и това трябва да се избегне“, посочва Шопов.
Според него правителството трябва да стимулира производството, с което естествено ще се повиши заетостта и заплащането. А това, което зависи от работодателите е да осигурят условията, в които служителите да бъдат максимално продуктивни.
Условията на труд в строителството
В първата седмица от новата година вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев обяви, че тази година Националната агенция за приходите (НАП) ще бъде фокусирана върху разследването за укриване на данъци и осигуровки в строителството. Според него в сектора има голяма маса пари в брой, които не са изсветлени, а работниците не се осигуряват на реални доходи.
„Проверките ще започнат от средата на февруари. По този начин миналата година бяха идентифицирани компаниите с големи касови наличности“, посочи той.
От НАП заявиха пред медията, че предстои извършване на анализ на декларираните финансови данни от икономическите оператори, осъществяващи дейност в сектора.
„Както винаги, НАП ще направи задълбочено проучване на тези данни, с оглед установяване на рискови индикации и икономически диспропорции, сочещи към неправилно приложение на материалното данъчно законодателство. Въз основа на извършения анализ ще се образуват административни контролни производства – ревизии и проверки – с оглед установяване спазването на разпоредбите на регулиращите нормативни актове“, посочиха от агенцията.
Те добавиха, че проверките ще се реализират само при търговци, за които има съмнение за неспазване на данъчното законодателство и респективно за неправилно приложение на закона.
Относно действията на вицепремиера, Шопов посочи, че до момента всяко ново правителство с идването си се е опитвало да събере пари отнякъде и финансовият министър обикновено се насочва към работещите сектори, в които има най-голям оборот, но винаги тези опити приключват с неуспех.
При по-предишното правителство имаше една офанзива за събиране на пари от строителството и пак по критерии, че в него има много пари. Започнаха безкрайни данъчни проверки и се написаха неоснователни актове за милиарди, които после паднаха в съда и нищо не успяха да съберат“, коментира председателят на НАСП.
От НАП посочиха, че според програмата „Укриване на доходи и печалби от строители и инвеститори, в т.ч. свързани с продажба на нови сгради и части от тях“ са направени 1866 проверки за установяване на факти и обстоятелства /ПУФО/, в 10-годишен период. Също така са проверени 29 обекта и са направени 1150 ревизии, в резултат на които допълнително установените задължения на ревизираните дружества са на стойност 80 690 000 лв.
Шопов посочи, че няма сектор в България, където да се заплащат пълни осигуровки и управляващите трябва да се замислят защо е така.
„Причината е, че хората не вярват в пенсионната система. Време е някой да излезе и да каже, че тя не става и че пенсионния фонд е празен. Хората са се лишавали години наред, за да имат спокойни старини, а в момента държавата ги лишава от това“, коментира той.
Председателят на НАСП добави, че трябва да се създаде механизъм, по който ясно и прозрачно да се определят пенсиите. По този начин хората сами ще пожалят да се осигуряват на максималния праг.
От НАП посочиха, че средномесечният осигурителен доход на наетите лица в сектор строителство за годината е 857 лева.
Ролята на държавата
От години се наблюдава сериозен недостиг на работна ръка в строителството, но това не зависи толкова от условията на труд, а по-скоро от потенциалите в стандартите на различните страни от ЕС. В България заплащането е сравнително високо спрямо стандарта на страната, но въпреки това не може да се сравнява със западните държави, посочва Шопов.
„Един от основните принципи на ЕС е свободното движение на стоки и трудов ресурс и именно това поставя страната ни в неизгодна позиция. Голяма част от работниците предпочитат да работят на Запад, тъй като там се продава на 10 хил. евро кв.м., а у нас с тези 1000 евро на кв.м. няма как да поддържаме техните нива на заплащане“, посочва той.
Бизнесът в страната се опитва да осигури максимално добри условия на труд на работещите, а именно ежегодни медицински прегледи, взимане на мерки при дадено заболяване, осигуряване на отоплени фургони, предпазни средства, профилактики, работа със сертифицирани машини и др., коментира Шопов.
Месечното възнаграждение на работниците, които не притежават специализация, специфично образование или стаж получават около 1200 лв. на месец.
От НАСП посочват, че възнаграждението е строго индивидуално, тъй като се вземат много компоненти при образуването му и не може да се говори за средно заплащане в сектора.
Според данни на асоциацията всеки седми в страната се издържа от строителство и секторът внася 15% от БВП, което е изключително голяма стойност за обществото.
Според Шопов държавата може да изиграе ключова роля в намаляването недостига на кадри в бранша.
„Правителството създава условията за труд. За да стане строителството привлекателно за хората трябва да се вдигнат заплатите, а това може да стане само с повишаване на производителността. И затова общините трябва да либерализират издаването на разрешителни за строеж и да не се чака с години за тях. По-този начин работата ще се увеличи, а това води до необходимост от работна ръка и покачване на възнагражденията“, споделя председателят на НАСП.
Според доклад на Камарата на строителите в България в сектора наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на септември 2021 г. са 126.8 хил., или 5.6% дял от общо наетите за страната.
Съответно безработните в отрасъл строителство за деветмесечието на 2021 г. са 15.9 хил., или 8,9% от общо регистрираните безработни – 179 хил. души. Спрямо същия период на 2020 г. данните показват, че безработните лица се увеличават с 3.2 хил. или с 25.2%.