Ресторантьорите настояват мярката „60/40“ да продължи след юни
Браншът е изпратил писмо до Европейската комисия, като настоява за промяна в условията по помощта
Ресторантьорите настояват мярката в подкрепа на заетостта, популярна като "60/40", да продължи и след 30 юни, но с променени условия. Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ) се обръщат за помощ към Европейската комисия, тъй като диалогът с правителството е „изключително труден“, казват от там.
Браншът търси съдействие да бъде върнат първоначалният ѝ вариант, при който подкрепа се получаваше при 20% спад на оборота спрямо 2019 г., а не както е в момента – при 30 или 40%.
В своя позиция, изпратена до медиите, двете организации посочват, че българското правителство отказва да поиска допълнителни пари от ЕК за продължаване на мярката.
Така в разгара на летния туристически сезон един от най-засегнатите браншове в икономиката ни ще остане без никаква подкрепа.“
Припомняме, че схемата бе удължавана няколко пъти заради пандемията. За последно през април кабинетът поиска почти 1 млрд. лв. от ЕК под формата на заем по инструмента за временна подкрепа за смекчаване на рисковете от безработица след COVID-19, известен като SURE, за да бъде подсигурена мярката до юни.
Финансовият министър Асен Василев заяви през март, по време на парламентарен контрол, че мярката не трябва да се активира отново след 30 юни, защото пандемията е забавила своя ход, заболеваемостта е ниска и не се прилагат ограничителни мерки към туризма.
Според ресторантьорския бранш обаче туризмът е един от най-пострадалите сектори от пандемията, а допълнителните пречки пред възстановяването му са войната в Украйна, непрекъснатото увеличение на цената на електроенергията, газовата криза и галопиращата инфлация.
За нас, като представители на едни от най-големите организации, работещи в туристическия сектор, е от ключово значение да имаме предвидимост, за да може да планираме нашата работа и да получим финансова подкрепа, за да може да задържим работниците си и да запазим бизнеса си“, посочват от БАЗ и СЗБ.
Според тях мярката се е доказала като работеща във времето, като от нейното начало до средата на миналия месец по нея са изплатени 1.85 млрд. лв. Подкрепа са получили 13 646 работодатели и 331 518 служители, сочи последният анализ на Националния осигурителен институт. В сектор „Хотелиерството и ресторантьорството“ делът на запазените работни места и отпуснатите средства е съответно 20 и 15.5%, посочват още БАЗ и СЗБ.
„Ние ежедневно сме поставени пред изпитание и за нас е важно да имаме координирани и навременни мерки, които да са финансово обезпечени и да помогнат за нашето дългосрочно възстановяване и устойчивост. Кадрите са ключови за нашата работа и са най-важните, за да предлагаме туристически продукт с високо качество.“
Писмото на ресторантьорския бранш е адресирано до Маргрете Вестагер, изпълнителен заместник-председател на ЕК с ресор „Европа, подготвена за цифровата ера“, Никола Шмит, комисар по работните места и социалните права и Тиери Бретон, комисар по вътрешния пазар и с копие до Мария Габриел, комисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж.