Westinghouse ще изгражда хранилище за геотермална енергия в България
За използването на този вид енергия настояват Асен Василев и Кирил Петков, които заложиха близо 350 млн. лв. за такива проекти в Плана за възстановяване
Американската Westinghouse Electric Company планира да изгради хранилище за геотермална енергия в България. Това става ясно от подписано споразумение между компанията и Българския енергиен холдинг (БЕХ), за което компанията е съобщила на сайта си още на 5 май.
Меморандумът е сключен в България, като свидетел на неговото подписване е бил и министърът на енергетиката Александър Николов. Всичко това става ясно от прессъобщение на американската компания, като подобно от страна на БЕХ или правителството на този етап липсва.
Споразумението предвижда инсталиране на две PTES единици за съхранение на геотермална енергия, които да осигуряват 2 GWh. Според компанията „това значително допълнение ще повиши устойчивостта на електрическата мрежа“ и ще осигури „стабилизиране на производството на енергия от възобновяеми източници в страната с потенциал да компенсира до 0.7 млн. метрични тона емисии от въглероден диоксид годишно“.
Компанията посочва още, че технологията е разработена в семейството на Westinghouse.
Мащабното внедряване на LDES с ползите, които тази технология носи, може значително да намали общите разходи за бъдещи системи, генериращи чиста енергия от възобновяеми източници“, посочва директорът на БЕХ Иван Андреев, цитиран от Westinghouse.
За използването на геотермална енергия се заговори тази година, когато вицепремиерът по европейските въпроси и финансов министър Асен Василев включи в Плана за възстановяване и устойчивост програма за проучвателни дейности и разработване на пилотен проект за комбинирано производство на топлина и електричество от геотермални източници. Бюджетът за подобен проект по Плана за възстановяване е 343 млн. лв.
Според Василев и премиера Кирил Петков тези варианти дълги години не са разглеждани заради липса на по-съвременна технология. Дуото на „Продължаваме промяната“ е провело и разговори с няколко турски компании, тъй като южната ни съседка се възползва добре от залежите си на геотермали.
Според съобщението на американската компания PTES единиците се отличават с проектен живот от над 50 години.
Според специализираното издание Energy Storage News Westinghouse не разкрива много подробности за основната си PTES технология, въпреки че предишна презентация на компанията показва, че тя може да включва бетон и петролни продукти.
Друг PTES разработчик – Malta Inc – пък преобразува електричеството в топлина и го съхранява в разтопена сол, като едновременно изпуска студена енергия, която се съхранява във вани с охлаждаща течност. След това преобразува тази топлина и охлаждане обратно в електрически енергия с помощта на топлинен двигател, който работи от температурната разлика. Изданието посочва, че Westinghouse е разглеждала и тази опция.