Ресторантите в България вече няма накъде да вдигат цените
Заведенията и ресторантите две години са се борили с правителствата, за да запазят ниската си ставка по ДДС
Цените в ресторантите в България достигнаха своя свръх и ново поскъпване няма как да се очаква. Въпреки че разходите в сектора са се увеличили три до четири пъти от 2019 г. насам, по-високите цени към крайния клиент по никакъв начин не компенсират въпросното увеличение.
Изглежда скъпо, а е крайно недостатъчно. За последните две години съм увеличил цените с 15 – 18%“, каза пред Economic.bg Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията (БАЗ).
По думите му ресторантите обикновено променят менютата си и актуализират цените два пъти годишно – пролет и есен. В същото време обаче всяка седмица доставчиците към тях увеличават цените. Липсата на кадри и скъпата електроенергия са сред основните проблеми в бранша.
COVID направи нашия сектор нестабилен и непредвидим, хората не искат да работят в него“, казва Алибегов.
По-високо ДДС за ресторантите
Припомняме, че вчера министърът на финансите Росица Велкова обяви, че служебното правителство готви промени в данъчните закони, които са част от процедурата по приемането на нов бюджет. Целта на Велкова е да овладее бюджетния дефицит и той да остане под 3% от прогнозния БВП.
Сред предложенията на правителството е възстановяване на почти всички временно намалени ставки по ДДС и акцизите, като в т.ч. влиза ДДС за ресторантите, за фитнесите, за горивата и електрическата енергия.
Всъщност, Ричард Алибегов алармира, че и редовният кабинет на Кирил Петков, и двата служебни кабинета на президента Румен Радев са се опитвали по всякакъв начин да увеличат данъчната ставка.
От две години сме в предизборна кампания. Политиците се надпреварват да харчат пари и изведнъж бизнесът трябва да оправи всичко.“
От Асоциацията предлагат първо да се направи анализ на ситуацията и да се види дали наистина има проблем с по-ниското ДДС, защото „това, че една ставка е намалена, не значи, че води до загуба“.
Според него тези предложения са просто отклоняване на вниманието, а предложението за временен данък върху печалбата е "комунизъм".
В подкрепа на запазването на 9% ДДС се обявиха и от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Не може в навечерието на изборите да се използва управленското безвремие и отказ от поемане на отговорност, за да се играят игри с бъдещето на цял един сектор, подчертават от Изпълнителното бюро на национално представената организация.
"За съжаление голяма част от българските политици в това число и управляващите не разбират значението на тази мярка за запазване на един от основните сектори на българската икономика. Идеята бе чрез разликата от намалението на ДДС повече средства да останат във фирмите, които да бъдат компенсирани по този начин без да се дават пряко пари от бюджета за ковид кризата, както и чрез разликата да се осигурят средства за възнаграждения на персонала, което се е и получи след въвеждането на мярката", пишат от БХРА в своя официална позиция до медиите.
Надценката в ресторантьорския бранш е с високи стойности, има голяма разлика между стойността на фактурите по придобиване и реализирания стокооборот. Това води до нисък данъчен кредит и от там до голямо данъчно задължение. При нормални икономически обстоятелства това не би създавало проблеми в бранша. Но върху цената на труда не се начислява ДДС и не се ползва данъчен кредит. А високият процент на ДДС и високите нива на труда изяждат принадената стойност. За огромна част от данъчно задължените субекти, като малките и средни фирми и търговски обекти, това е фатално и те се оказват пред избора да фалират и затворят или да преминат в сивия сектор, заявиха от БХРА.