Роден в България мениджър ще съживява гиганта Societe Generale
Славомир Крупа има репутация на човек, който решава проблеми, а френската банкова група има такива
Славомир Крупа има една ясна мисия, когато поема във вторник Societe Generale – да преобразува третия по големина кредитор във Франция и да го превърне в банка от най-високо ниво. 48-годишният банкер, който прекара цялата си кариера в SocGen, трябва да открие труден баланс, като подобри възвръщаемостта на акционерите, без да поема излишен риск на фона на нестабилните банкови акции в цял свят в последните седмици.
Роден в България през 1974 г. в семейство на полски академични родители, Крупа израства в Краков преди да се премести на 6-годишна възраст в Лил, Северна Франция.
Той е възпитаник на френския университет по политически науки Sciences Po и се присъединява към SocGen на 22 години.
Когато банката откри през януари 2008 г., че търговецът на деривати Жером Кервиел тайно е натрупал загуби от 4.9 милиарда евро, паникьосаните мениджъри събраха работна група, за да оценят развалините и да насочат френската банка през почти фаталната криза.
Сред тях е и Славомир Крупа, тогава 33-годишен, малко известен сред висшите служители на SocGen, който помага за диагностицирането на провалите в контрола на риска.
Репутацията му на човек, който решава проблеми, му помогна да се аргументира за висшия пост, когато се яви пред независимите директори на SocGen през септември.
Въпреки 26-те си години в банката, той бе разглеждан като аутсайдер, защото за разлика от главните изпълнителни директори на SocGen, досега той не е бил на висши длъжности в публичната администрация на Франция.
Самоопределящ се като честен човек, Крупа може да бъде нетърпелив и взискателен, казва бивш висш изпълнителен директор на SocGen пред Reuters.
С какво трябва да се справи Крупа?
Крупа е изправен пред предизвикателства от самото начало. Някои инвестиционни банкери предполагат, че в крайна сметка групата може да бъде обединена с някой европейски конкурент.
Според поляка обаче голямо сливане не е на хоризонта в близко бъдеще.
Стратегически Европа има ли нужда от по-силни банки? Отговорът е да, но не мисля, че това наистина стои на дневен ред на този етап“, каза той пред Reuters.
След бурни 15 години при неговия предшественик Фредерик Оудеа, който обедини звена, продаде бизнеси – включително скъпоструващото напускане на Русия – и намали поемането на рискове, цената на акциите на банката се търгува само на 30% от балансовата стойност на нейния бизнес.
Като критерий за подкрепа на инвеститорите, това я поставя наравно с Deutsche Bank, но далеч зад по-големия ѝ френски конкурент BNP Paribas и в дъното на европейските кредитори.
Някога вторият най-голям кредитор във Франция по пазарна стойност след BNP, SocGen се свлече на трето място след Crédit Agricole в последните години.
Крупа трябва да изложи плановете си за управление на банката до есента.
Той ще влезе в ролята в решаващ момент, тъй като силата на европейските кредитори са под въпрос, след като няколко американски банки се сринаха през последните месеци и Credit Suisse беше спасена от швейцарския си конкурент UBS.
Човек, запознат с решението на Борда на директорите на SocGen да го назначи за главен изпълнителен директор, каза, че основният приоритет е подобряването на ефективността в рамките на текущата структура на банката, както Крупа направи, след като пое инвестиционната звено на банката в началото на 2021 г.
В предишната си роля Крупа намали разходите, проправяйки пътя за преобръщане на подразделението. Две години по-късно инвестиционната банка на SocGen регистрира най-големия годишен ръст на печалбата преди облагане с данъци сред трите френски листнати банки, което я затвърди като основен двигател на печалбата на групата.