Русия и Китай циментираха партньорството си срещу Запада
В разговор Си Дзинпин и Путин са изразили „отрицателното си мнение“ за създаването на нови военни съюзи, казва помощник в Кремъл
Русия и Китай трябва да отхвърлят категорично западната намеса и взаимно да си защитават интересите по темата сигурност. Около това се обединиха президентите на двете държави – Владимир Путин и Си Дзинпин, които проведоха видео разговор днес.
Техният разговор, осем дни след като Путин разговаря с президента на САЩ Джо Байдън в подобен формат, подчертава как споделената враждебност към Запада сближава Москва и Пекин, пише Reuters.
„В момента определени международни сили под прикритието на „демокрация“ и „права на човека“ се намесват във вътрешните работи на Китай и Русия и брутално погазват международното право и признатите норми на международните отношения“, е казал Си, цитиран от китайската държавна новинарска агенция „Синхуа“.
Китай и Русия трябва да увеличат съвместните си усилия за по-ефективна защита на интересите на сигурността и на двете страни“.
Помощникът в Кремъл Юрий Ушаков каза пред репортери, че Си е предложил подкрепа на Путин в неговия стремеж да получи обвързващи гаранции за сигурност за Русия от Запада, заявявайки, че разбира опасенията на Москва.
Той каза също, че Си и Путин също са изразили „отрицателното си мнение“ за създаването на нови военни съюзи, като партньорството AUKUS между Австралия, Великобритания и Съединените щати и Индо-тихоокеанският Quad между Австралия, Индия, Япония и Съединените щати.
Призивът подчертава начините, по които Русия и Китай се подкрепят взаимно в момент на високо напрежение в отношенията им със Запада. Китай е под натиск за правата на човека, а Русия е обвинена в заплашително поведение спрямо Украйна.
Кремъл обяви, че Путин е информирал Си за разговора си с Байдън, в който президентът на САЩ предупреди Кремъл да не нахлува в Украйна – което Москва отрича, че планира – и Путин поиска обещания за сигурност.
Създаден е нов модел на сътрудничество между нашите страни, базиран, наред с други неща, на такива принципи, като ненамеса във вътрешните работи и зачитане на интересите на другия“, е казал Путин на Си.
Той е добавил, че очаква с нетърпение да се срещне със Си по време на Зимните олимпийски игри в Пекин през февруари – събитие, за което миналата седмица Белият дом каза, че правителствените служители на САЩ ще бойкотират заради „зверствата“ на Китай срещу мюсюлманите в западния регион Синдзян.
„Искам да отбележа, че ние неизменно се подкрепяме по въпросите на международното спортно сътрудничество, включително отхвърлянето на всякакви опити за политизиране на спорта и олимпийското движение“, каза Путин.
Путин използва партньорството на Русия с Китай да балансира влиянието на САЩ, като същевременно сключва изгодни сделки, особено в областта на енергетиката. Той и Си тази година се договориха да удължат 20-годишен договор за приятелство и сътрудничество.
Руският лидер каза, че двустранната търговия е нараснала с 31% през първите 11 месеца на тази година до 123 млрд. долара, а двете страни се стремят да надхвърлят 200 млрд. долара стокооборот в близко бъдеще.
Той каза също, че Китай се превръща в международен център за производство на руските ваксини Sputnik и Sputnik Light срещу COVID-19, с подписани договори с шест производители за производство на повече от 150 милиона дози.