Русия спира газа на Молдова
Действието на „Газпром“ изглежда като отмъщение заради проевропейската насоченост на Кишинев
„Газпром“ заяви, че ще спре доставките на газ за Молдова от 1 януари. Руският държавен енергиен гигант се позова на предполагаем неплатен дълг от опитващата се да се присъедини към Европейския съюз страна. След съобщението Кишинев започна да се подготвя за извънредна ситуация и прекъсвания на електрозахранването, предава CNBC.
„Газпром“ заяви, че си запазва правото да предприеме допълнителни действия, включително прекратяване на договора си с „Молдовагаз“, основният газов оператор на Молдова, в който руската компания притежава мажоритарен дял. Спирането на газа ще спре захранването за електроцентралата „Кучурган“, най-голямата в страната, която се намира в сепаратисткия проруски регион Приднестровието.
Молдова реагира, като обвини Москва, че въоръжава енергийните доставки.
Ключовата електроцентрала беше приватизирана през 2004 г. от властите в Приднестровието и по-късно продадена на руска държавна компания. Молдова, която има ориентирано към Запада правителство и многократно се е оплаквала от руска намеса, не признава приватизацията.
По-рано този месец парламентът на Молдова гласува в подкрепа на налагането на извънредно положение в енергийния сектор поради опасения, че Русия може да остави Молдова без достатъчно енергия тази зима.
Беше създадена и специална комисия за управление на „неизбежни рискове“, ако Москва спре доставките на газ за централата в Кучурган и в петък одобри серия от мерки, насочени към пестене на енергия.
„Газпром“ заяви, че Молдова дължи близо 709 милиона долара за минали доставки на газ – число, което се оспорва от правителството в Кишинев.
Премиерът на Молдова Дорин Речан осъди действията на Русия, като каза, че неговото правителство не признава дълга, цитиран от „Газпром“, който е „обезсилен от международен одит“.
Молдова твърди, цитирайки констатации на британски и норвежки одиторски фирми, че нейният дълг възлиза на близо 8.6 милиона долара, малка част от заявената от „Газпром“ сума.
Речан добави, че Кишинев е настоял да диверсифицира своите доставки на природен газ, за да намали зависимостта от централата „Кучурган“, и каза, че правителството „внимателно ще анализира правните възможности, включително прибягването до международен арбитраж“, за да защити националните интереси на Молдова.
Страната ни е готова да се справи с всяка ситуация, възникнала след решението на Кремъл“, каза той.
Правителството на Молдова обяви в петък, че ще приложи редица мерки от 1 януари за намаляване на потреблението на енергия. Те включват ограничаване на осветлението в обществени и търговски сгради с поне 30%, както и енергоемки предприятия, работещи в извън пиковите часове.
В края на 2022 г. Молдова претърпя големи прекъсвания на електрозахранването след руските удари срещу съседна Украйна, която е свързана с централата „Кучурган“.
Приднестровието, което се отдели след кратка война през 1992 г. и не е признато от повечето страни, обяви собствено извънредно положение по-рано този месец, в случай че регионът не получи доставки на газ.
Когато Русия непредизвикано нахлу в Украйна през 2022 г., Молдова, бивша съветска република с около 2.5 милиона души население, беше изцяло зависима от Москва за природен газ, но оттогава опитва да разнообрази и разшири енергийните си източници.
През октомври прозападният президент Мая Санду спечели втори мандат, а референдум подкрепи пътя на страната към ЕС в две гласувания, засенчени от твърдения за руска намеса, за да дерайлира пътя на страната на запад. Русия отрича да се меси в Молдова.
Русия прекъсна по-голямата част от доставките на природен газ за Европа през 2022 г., позовавайки се на спорове за плащане в рубли – ход, който европейските лидери определиха като енергиен шантаж заради подкрепата им за Украйна срещу инвазията на Русия.
Европейските правителства трябваше да осигурят алтернативни доставки на по-високи цени, голяма част от които втечнен природен газ, доставян с кораби от САЩ и Катар.