Сам Олтман планира мащабна мрежа от фабрики за производство на чипове
Главният изпълнителен директор на OpenAI има нужда от огромни средства, за които води разговори с големи потенциални инвеститори
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман, който работи за набирането на милиарди долари от глобални инвеститори за производство на чипове, възнамерява да използва средствата, за да създаде мрежа от фабрики за полупроводници, твърдят няколко души, запознати с плановете.
Олтман е провел разговори с няколко големи потенциални инвеститори с надеждата да събере огромните суми, необходими за заводите за производство на чипове, твърдят хората, пожелали анонимност. Сред фирмите, които са водили разговори с Олтман, са базираната в Абу Даби G42 и японската SoftBank Group Corp., казаха някои от хората, цитирани от Bloomberg.
Проектът ще включва работа с водещи производители на чипове, а мрежата от фабрики ще бъде глобална по обхват, според информацията.
Слухове, че OpenAI обмисля възможността сама да прави чиповете си се появиха още през миналата есен. Досега обаче обхватът на проекта и фокусът върху производството не бяха известни. Преговорите са все още в началото и не е изготвен пълен списък на участващите партньори и финансиращи организации, казаха източниците.
Стремежът на Олтман за набиране на средства отразява загрижеността му, че с разпространението на изкуствения интелект няма да има достатъчно чипове за широкото му внедряване. Някои от настоящите прогнози за производството на чипове, свързани с AI, не отговарят на очакванията за търсенето.
Изграждането и поддържането на фабрики за производство на полупроводници е много по-скъпо от подхода, предпочитан от много от колегите на OpenAI в областта на изкуствения интелект. Amazon.com Inc., Google на Alphabet Inc. и Microsoft Corp. (най-големият инвеститор на OpenAI) обикновено се фокусират върху проектирането на собствен силиций по поръчка и след това възлагат производството на външни компании.
Изграждането на един-единствен съвременен завод за производство може да изисква десетки милиарди долари, а създаването на мрежа от такива съоръжения би отнело години. Преговорите само с G42 са били съсредоточени върху набирането на 8 до 10 млрд. долара.
Олтман смята, че индустрията трябва да действа сега, за да се гарантира, че ще има достатъчно предлагане към края на десетилетието, споделят още източниците, запознати с идеите му. Откакто OpenAI пусна ChatGPT преди повече от година, интересът към приложенията с изкуствен интелект рязко нарасна сред компаниите и потребителите. Това от своя страна стимулира огромното търсене на изчислителна мощност и процесори, необходими за създаването и изпълнението на тези програми за AI. Олтман неведнъж е заявявал, че вече няма достатъчно чипове за нуждите на компанията му.
Intel Corp., Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и Samsung Electronics Co. са водещи на пазара за производство на чипове и са потенциални партньори на OpenAI.
Олтман работи усилено по проекта за чипове, докато не беше временно отстранен от поста главен изпълнителен директор на OpenAI през ноември. След завръщането си той поднови усилията. Според двама души Олтман се е допитал и до Microsoft за плана, а софтуерният гигант е проявил интерес.