Саудитска Арабия няма намерение да вдига съществено добива
Кралството се противопоставя на натиска на САЩ, където цените на бензина вече са на рекордни нива
По-голямото от очакваното покачване на цените на петрола в Саудитска Арабия е сигнал, че кралството ще продължи да се противопоставя на натиска на САЩ да изпомпва повече суровина, според Vitol Group.
Държавният петролен гигант Saudi Aramco повиши декемврийските цени за клиенти в Азия, САЩ и Европа в петък, ден след като ОПЕК+ потвърди придържането си към плана да увеличи производството само с постепенен темп. Месечното увеличение на официалната продажна цена (OSP) на компанията за основния ѝ азиатски сорт е третото най-голямо през този век, според данни, събрани от Bloomberg.
Малко вероятно е да променят позицията си“, каза за Bloomberg в неделя Майк Мюлер от Vitol, най-големият независим търговец на петрол в света.
Президентът на САЩ Джо Байдън призова ОПЕК+, алианс от 23 държави, воден от Саудитска Арабия и Русия, да ускори темпа на увеличаване на добива.
Петролът се покачи с около 60% тази година до над 80 долара за барел заради възстановяването на световната икономика и съкращенията на ОПЕК+. Това засегна американските шофьори, като оскъпи бензина до седемгодишния връх от 3.70 долара за галон.
„Саудитска Арабия отиде по-далеч с OSP, отколкото някой очакваше“, каза Мюлер по-рано на уебинар, организиран от базираната в Дубай консултантска компания Gulf Intelligence.
Това беше сигнал за онези, които критикуваха ОПЕК+, че не пускат достатъчно петрол на пазара. Саудитците смятат, че наистина могат да накарат по-високите цени да се задържат.“
В четвъртък Организацията на страните износителки на петрол и партньорите решиха да продължат да повишават дневния добив на суров петрол с 400 000 барела на месец. Енергийният секретар на Байдън – Дженифър Гранхолм – каза, че САЩ обмислят да освободят суров петрол от своите стратегически петролни резерви като отговор. Белият дом може да се стреми да координира всяка продажба с други големи вносители, като Япония и Китай.
„Пазарът изглежда очаква, че ще има някаква форма на освобождаване на резервите“, каза Мюлер. „Все пак пазарът е в положение, в което запасите са ниски и доставките са ограничени. Саудитците определят съответно цената на своя петрол.“
ОПЕК+ твърди, че позицията ѝ е оправдана, тъй като възраждащите се огнища на коронавирус могат да засегнат потреблението.
Китай все още се бори със случаи, а „борбата“ в Китай винаги означава намаляване на търсенето на петрол“, каза Мюлер.
Дори ако ОПЕК+ иска да увеличи производството по-бързо, това ще бъде възпрепятствано от липсата на свободен капацитет сред повечето членове, каза Мюлер. Някои, включително Ангола и Нигерия, вече имат проблем да постигнат текущите цели на групата.
Върхът на тяхното производство изглежда е в миналото“, каза Мюлер за двете страни.
След срещата на ОПЕК+ саудитският министър на енергетиката принц Абдулазиз бин Салман каза, че групата е запазила петролните пазари много по-балансирани от тези за природен газ и въглища. Цените и на двете горива се повишиха до рекордни нива в части от Азия и Европа през последните месеци на фона на свиване на доставките.
Фючърсите за газ в Азия и Европа са се увеличили повече от два пъти от края на юни, докато въглищата са нараснали с 25%. За разлика от тях суровият петрол сорт Брент се покачи с 10%.
„Нефтът не е проблемът“, каза министърът. „Проблемът е, че енергийният комплекс преминава през хаос и ад.“