След 7 години затъмнение: Google News се завръща в Испания
Страната обнови законодателството си и гигантът склони да пусне отново услугата
Google News се завръща в Испания след седем години затъмнение. Компанията майка Alphabet планира да пусне отново услугата в началото на следващата година, предават световните медии. Причина за това е ново законодателство в европейската страна.
Взехме това решение в резултат на нов кралски указ за прилагане на Европейската директива за авторското право, въведена днес от испанското правителство“, обяви Фуенсисла Клемарес, ръководител на Google Iberia, в публикация в блога на компанията в сряда.
Услугата бе спряна през 2014 г., след като правителството въведе спорно правило, задължаващо Google и други агрегатори на новини да плащат колективна лицензионна такса за това, че публикуват заглавия или откъси от новини.
Според най-новите правила медиите ще могат да преговарят директно с технологичния гигант. „През следващите месеци ще работим с издателите за постигане на споразумения, които покриват правата им съгласно новия закон“, казват от Google по повод актуалната информация.
Испанското правителство одобри във вторник директивата на Европейския съюз за авторски права, която позволява на онлайн новинарски платформи да договарят финансовите условия директно с доставчиците на съдържание.
Законодателството на ЕС, което трябва да бъде прието от всички държави членки, изисква платформи като Google и Facebook да споделят приходи с издателите. Също така премахва колективната такса и им позволява да постигат индивидуални или групови споразумения с издателите.
Законът за авторското право на ЕС позволява на издателите да искат плащане, когато онлайн платформи използват тяхното съдържание. Новите правила позволиха на новинарските издания да преговарят с уеб платформи като Alphabet Inc., собственик на Google, и Facebook Inc., относно възпроизвеждането на тяхното съдържание.
Във Франция Google бе глобен с 500 милиона евро, след като търсачката не изпълни заповедта да сключи справедлива сделка с издателите за използването на тяхното новинарско съдържание в платформата си.