Служебният кабинет отмени половинчатото решение за ОИСР
Екипът на Гълъб Донев ще преработи правилата за организация и координация на процеса по присъединяване, приети по-рано от правителството на Кирил Петков
На първото си заседание служебният кабинет на Гълъб Донев отмени едно от последните решения на редовното правителство на Кирил Петков, свързано с кандидатурата за членство на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Става въпрос за решение на правителството от 13 юли, което касае организацията и координацията на процеса на разговори и подготвителни дейности за присъединяване на България към ОИСР.
Протоколът от заседанието показва, че то (бел. р. – точка 6) е прието „с направените изменения и допълнения“ по време на самото разискване в Министерския съвет.
Вносителят да подготви окончателния текст на постановлението“, се посочва в протокола.
Сега кабинетът на Гълъб Донев отменя това постановление, тъй като вносителите не са подготвили и представили окончателни текстове и не са представили преработени мотиви съобразно направените в тях изменения, допълнения и уточнения. Предстои да бъде внесено ново предложение, което да изпълнява нормативните изисквания.
Поради важността на решението за организацията и координацията на процеса на разговори и подготвителни дейности за присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, правителството ще го разгледа отново на следващо свое заседание“, посочват от пресцентъра на МС.
Видно от стенограмата, зам.-министърът на външните работи Васил Георгиев подчертава, че скоростта на присъединителния процес до голяма степен ще зависи от ангажимента и способността на българската администрация да предоставя бързо исканата от ОИСР информация във всяка една фаза на разговорите. Затова в документа се предлага създаването на междуведомствени работни групи по всяка една от областите, които ще бъдат обект на задълбочен технически преглед от международната организация, към членство в която България се стреми.
Коментар по точката има единствено бившият зам.-министър на здравеопазването Невена Цанкова, която посочва, че ведомството ѝ няма „компетентност да участва в работната група по експортни кредити и кредитни гаранции“, поради което моли, просто „списъкът да бъде коригиран“.
Припомняме, че България подаде кандидатура за членство в ОИСР още през 2007 г., а в началото на годината Организацията започна преговори за членство с българския кабинет.