Таванът на цените не е магическа пръчица: Горчивият опит на Унгария
Скъпите и неефективни тавани на цените не могат да ограничат нарастването на инфлацията при храните, казват от МВФ
Високата инфлация обхвана целия Европейския съюз и 27-те правителства избраха различни мерки, за да се опитат да намалят цените на хранителните продукти.
В този контекст дебатът за тавана на цените се разпространи в целия европейски континент. В Испания се настояваше за таван на цените на надценките, но този интервенционистки подход бързо беше отхвърлен от мнозинството партньори на коалицията. Междувременно във Франция правителството на Еманюел Макрон направи споразумение с някои супермаркети, които доброволно предлагат антиинфлационна кошница за пазаруване.
Само две държави от ЕС са въвели таван на цените на храните: Хърватия и Унгария. И с наличните данни от Европейската статистическа агенция „Евростат“
всичко сочи, че тази мярка не успя да постигне целта си да направи пазарската кошница по-евтина, тъй като индексът на потребителските цени на храните в Хърватия е нараснал със 17.9% между януари 2022 г. и същия месец на тази година, а този на Унгария се е повишил с не по-малко от 45%.
Планът на Унгария
Планът за предпазване на унгарците от най-високата инфлация в Европейския съюз се провали, а наличностите на част от храните, на които бе поставен таван на надценката, върна търговците към комунистическото минало на страната.
В края на 2021 г. унгарското правителство наложи фиксирани цени на храните: търговците на дребно трябва да поддържат продажните си цени за седем основни продукта на нивата от началото на мярката на 15 октомври.
Това са пилешки гърди, краве мляко, кристална захар, свински бут, слънчогледово олио и пшенично брашно. Търговците на дребно, които са направили отстъпка за тези продукти на 15 октомври, могат да използват цената точно преди началото на тази отстъпка. По-късно към списъка бяха добавени картофи и яйца.
Този ход трябваше да „предотврати вредните ефекти от пазарните аномалии“, каза тогава премиерът Виктор Орбан, имайки предвид скока на инфлацията.
Това обаче доведе до временна липса на отделни продукти от включените в списъка с таван на цените и по-конкретно с яйцата и захарта.
След решението на правителството точно преди коледните празници в края на 2021 г. търговецът на дребно Aldi ограничи купувачите да купуват само 1 килограм картофи и един литър мляко на посещение поради скока на търсенето. От веригата посочиха, че „Aldi иска да гарантира, че всички потребители ще получат достъп до продуктите с ниски цени”.
Астрономическа инфлация
В края на 2022 г. инфлацията на цените на храните в Унгария достигна своя връх с 49.6%. Тя започва да се понижава за първи път от двадесет месеца през януари тази година, показват данните на „Евростат“. И все пак е най-високата сред страните от ЕС и в сравнение със средната за общността. Унгария е следвана от Литва с разлика от 16%.
Увеличението на цените на храните в страните от ЕС обаче е много по-умерено, отколкото в Унгария и региона. Ръстът на цените на храните в Унгария през последните месеци беше изключителен не само за ЕС, но и в световен мащаб.
Според статистическата служба на Европейския съюз инфлацията при храните в Унгария изглежда е спаднала от декември до януари след почти две години: след 49.6% през декември, годишното увеличение на цените беше 48.2% в началото на тази година. Темпът на увеличение на цените в Унгария се счита за изключителен в региона и в Европейския съюз.
Този януари цената на хляба в Унгария е с 81.7% по-висока, отколкото по същото време на миналата година, което е минимален спад в сравнение с инфлацията през декември 2022 г. Драматичното увеличение от миналото лято беше уникално за региона. Втората най-висока инфлация на хляба е регистрирана в Естония, където тя е много по-ниска от 46.5%. Средната инфлация за ЕС през януари е само една четвърт от тази в Унгария.
Вредната регулация
Унгарското правителство скоро ще вземе решение за евентуално премахване на тавана на цените на храните. Решението ще бъде повлияно от данните за инфлацията за месец март, които трябва да бъдат обявени следващата сряда, деня, който съвпада със седмичното заседание на кабинета. Трябва да се отбележи, че Централната банка на Унгария обвини правителството за определянето на таван на цените, че подхранва един от най-високите темпове на растеж на цените на храните в света, като тласка търговците на дребно да увеличат разходите за нерегулирани стоки.
Управителят на Унгарската централна банка Дьорд Матолчи каза пред парламентарна комисия, че „всички ценови тавани трябва да бъдат премахнати незабавно“, според стенограма от срещата, разпространена до Reuters, в която той също критикува експанзионистичната фискална политика на правителството през 2021 г., която според него е изострила инфлационния натиск.
Ние предупредихме, че стратегията на правителството за управление на кризи от последната половин година е грешна“, каза Матолчи, имайки предвид таваните на цените, изразявайки необичайно силна критика към правителствените мерки.
Той каза, че ограниченията на цените са накарали търговците на дребно да повишат цените на други продукти без ограничение на цените, добавяйки 3% до 4% към инфлацията.
Матолчи беше съюзник на премиера Виктор Орбан и рядко критикуваше правителството в миналото.
Унгария получи критики и от Международния валутен фонд (МВФ), който определи таванът на цените като вреден и препоръча той да бъде премахнат,
тъй като скъпите и неефективни тавани на цените не могат да ограничат нарастването на инфлацията при храните“.
Сайт за цените
Кабинетът на Орбан очаква до лятото спадът на инфлацията да се ускори бързо в Унгария. Предвидено е горните граници на цените на храните да останат, докато инфлацията достигне едноцифрено ниво, каза говорител на кабинета му. Въпреки това, както показват прогнозите на Националната банка, е трудно да се правят положителни прогнози за датата на премахване на тавана на цените на храните, който всеки ден нанася все повече икономически щети на търговците.
И въпреки регулацията на цените на основи продукти, която действа вече близо година и половина, в Унгария се инициира създаването на онлайн база данни за мониторинг на цените въз основа на опита от текущите ускорени секторни разследвания в хранителния сектор, съгласно съвместно изявление на Службата за икономическа конкуренция и Министерството на икономическото развитие. Правителството подкрепя предложението и иска да го приложи възможно най-скоро.
И така, накратко ограничението на цените в Унгария не направи нищо, за да спре необузданата инфлация и цифрите го доказват. Този ход беше предприет месеци преди парламентарни избори, в момент, когато министър-председателят на страната Виктор Орбан искаше да демонстрира, че предприема конкретни стъпки, за да предпази унгарците от нарастващите разходи за живот. Докато инфлационният натиск не отслабне, е необходима строга парична политика, препоръчва още МВФ.