БЕХ си прави каквито иска с цените на борсата
След принудителното включване на три допълнителни блока в „ТЕЦ „Марица изток 2“ цената на тока за бизнеса вече е средноевропейска
Днес се вижда първият резултат от срещата на бизнеса със служебния премиер Стефан Янев отпреди няколко дни. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в интервю за bTV. Той коментира падането на цените на тока за бизнеса на Енергийната борса, които днес вече са близки до средноевропейските.
Но защо трябваше да се чакат 15 дни? Имаме два до три пъти повече инсталирани разполагаеми мощности, отколкото е консумацията в страната. Няма дефицит, изкуствено е създаден такъв дефицит на борсата – чрез ограничаване на предлагането“, коментира Велев.
Според него Българският енергиен холдинг (БЕХ) има господстващо положение на борсата и е в състояние да направи всякаква цена на електроенергията.
Той отново обвини държавния „ТЕЦ „Марица изток 2“, който е крайно неефективен и трупа огромни загуби, докато работи на минимална мощност, но с огромен числен състав.
„ТЕЦ „Марица изток 2“ работи с два блока от общо осем, разполагайки с персонал за дванадесет. Всеки от служителите, над 2000 души, ни струва на нас по 4000 лева месечно. Те работят по 2 часа на ден и правят загуба от 300 млн. лв. на година", каза Велев.
И в дни, когато може да спечели и да намали тази загуба, той бездейства. Това е или липса на всякаква експертиза и компетентност и безотговорност на управлението, или е сговор с търговци и манипулиране на пазара.
"Първостепенни предприятия спряха работа. След тях по веригата ще спрат и други. Предприятията не могат да работят дълго време на загуба. Засега няма фалити. Парите отиват в джоба на някои енергийни олигарси,“ категоричен е Велев.
Припомняме, че работодателските организации официално сезираха ДАНС и МВР за нарушения, според тях, водещи до рекордните цени на тока. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) започна проверка във връзка с цените на енергийната ни борса. Днес работодателите събират подписи за подаване на сигнала до Главна прокуратура, Специализирана прокуратура, Градска прокуратура и ГДБОП.
Седмицата започна с цени на електроенергията на борсата в сегмента "Ден напред" над 300 лева за МВтч и се задържа висока и през следващите няколко. Сега цената падна до 211 лв. за МВтч.
„През последните дни на юли и през август страната ни е с най-високи цени на тока за бизнеса в Европа. Не включвам Гърция, защото там има специфика заради островите. В цената се включват и други компоненти. Ние определено имаме най-високата цена на енергетиката в цяла Европа.
Тя е с 50% по-висока от средноевропейската и със 75% по-висока от основните пазари, на които изнася България. Това е повтарящо се явление, в България се случват такива процеси, които или са в резултат на безотговорност, безстопанственост или на зла умисъл“, сподели в „Тази сутрин“ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.