Температурата на океаните отбеляза нов рекорд
Обезпокоителните данни излязоха след информацията, че февруари е бил най-топлият в историята
Средната световна температура на океанската повърхност е достигнала нов рекорд – 21.06 градуса по Целзий през февруари. Това заяви Службата на ЕС в областта на изменението на климата „Коперник“ в четвъртък. Предишният рекорд беше 20.98 градуса, поставен през август 2023 г.
Обезпокоителните данни за океаните излизат, след като стана ясно, че миналият месец е бил най-топлият февруари в историята на измерванията, съобщава Reuters.
Опасни явления
Морските изследователи предупредиха тази седмица, че тази година отново ще има масово обезцветяване на корали в южното полукълбо, предизвикано от затоплящите се води, и то може да е най-лошото в историята.
Процесът започва при топлинен стрес, при който се освобождават цветните, полезни водорасли, които живеят в тъканите на коралите, оставяйки само блед скелет. Това ги прави уязвими на глад и болести и голяма част от тях умират. Това може да доведе до срив на крехките рифови екосистеми, тъй като бреговите ивици остават незащитени от ерозия и бури, а риболовът намалява.
Допълнителната топлина се дължи на климатичния модел Ел Ниньо, породен от по-топлите от обичайните повърхностни води в източния Тихи океан, в комбинация с породени от човека климатични промени.
По-изненадващото е, че температурите на морската повърхност са на рекордни нива в региони, далеч от центъра на влияние на Ел Ниньо, например тропическата част на Атлантическия и Индийския океан“, казва климатологът Ричард Алън от University of Reading.
Това показва силното влияние на нарастващите емисии парникови газове в атмосферата, казва той.
Макар че рекордът на средната температура на морската повърхност на световно ниво изключва полярните океани, ситуацията и там не е обнадеждааща
Покритите с лед площи в морето в Арктика са достигнали най-ниското си ниво през февруари, нареждайки се на трето място в историята с 28% под средното ниво.
Ел Ниньо сега отслабва в екваториалната част на Тихия океан, каза „Коперник“, но температурите на въздуха над океаните остават на необичайно високо ниво.