„Топлофикация София“ има откъде да реже разходи, ако иска
Според синдикатите управленският и административен щат в дружеството е раздут, докато условията за работниците са лоши
Миналата седмица служителите на софийската топлофикация излязоха на протест в столицата, което досега не се беше случвало. Те имаха няколко искания – индексация за възнагражденията, преминаване на дружеството под шапката на държавния Български енергиен холдинг (БЕХ) и най-важното искане, служителите да изпълняват задълженията си в безопасни условия на труд, осигурявайки им качествено оборудване.
До протест се стигна, след като в средата на март се проведе среща между „Топлофикация София“ ЕАД и представители на синдикалните организации в дружеството. След срещата ръководството съобщи, че БЕХ настоява да се направи оптимизиране на разходите, което да намери отражение или в съкращаване на работни места, или в намаляване на възнагражденията. Исканията на холдинга са вследствие на факта, че е основен кредитор на топлофикацията, покривайки дълговете ѝ в размер на около 1 млрд. лв. към доставчика „Булгаргаз".
Тогава пред Economic.bg дружеството изрази категоричното си позиция, че не желае да има съкращения на персонала, като за тази цел са били обсъдени вapиaнти, при които oптимизиpaнeтo дa cтaнe изцяло зa cмeтĸa нa няĸoи дoпълнитeлни coциaлни пpидoбивĸи, ĸoитo paбoтeщитe имaт.
Какво премълча „Топлофикация“?
Cлeд cpeщaтa нe се стигна до единодушно решение какъв подход ще предприеме „Топлофикация София“ за оптимизиране на разходите, което предизвика масовото недоволство на служители. Oт дpyжecтвoтo зaявиxa, чe paзгoвopитe cъc cиндиĸaтитe щe пpoдължaт, за да се намери най-доброто решение.
Въпреки това тяхно обещание обаче към понеделник (28.03.2022 г.) ръководството все още не е потърсило представителите на синдикалните организации в дружеството, които са в лицето на КТ „Подкрепа“ и КНСБ.
„По време на разговорите никой не разгледа най-очевидната възможност за оптимизиране на разходите, а именно необходимостта от съкращаването на висшия персонал, който се намираше на отсрещната страна на масата за преговори. Аз го предложих, а те се направиха на приятно разсеяни“, коментира пред Economic.bg Владимир Вунчев, председател на „Подкрепа“ в топлофикационното дружество.
В позицията си „Топлофикация“ не разглежда тази възможност, която според Вунчев „е най-логична“.
Не може дружеството да разполага с 14 дирекции и никой да не знае какво се случва в тях. Това раздуване на висшия административен състав, с едни прекрасни заплати, които и да искам не мога да ви кажа колко са, тъй като такава информация не достига до нас, ни изяжда фонд работна заплата.“
Според инж. Милена Анева, председател на КНСБ в отоплителното дружество, намаляването на ръководния състав е най-доброто решение, чрез което всъщност ще може да се компенсира и инфлацията.
„Ние сме единственото енергийно дружество, което не е компенсирало работниците си за инфлацията“, каза тя пред Economic.bg.
Анева добави, че има и друг метод, който от „Топлофикация“ също не са споменали – а именно, че за оптимизирането на разходите може да се използват резервите на дружеството, „които и без това в момента не се харчат особено оптимално“.
Какво иска БЕХ?
По време на срещата представителите на дружеството заявиха, че БЕХ има изискване фонд работна заплата да падне под нивото от 2021 г. Като бяха предоставени два варианта това да се случи – съкращаване на 700 човека или да бъде премахнат фонд Социално-битово и културно обслужване на работещите (СБКО), от който се добавя към заплатите, поясни Анева.
Синдикатите сме на едно мнение, че не може да бъдат съкратени 700 човека, тъй като това означава, че ще бъде премахнатa работна сила, а не ръководители. Ние в момента работим на предела на силите си и страдаме от сериозен кадрови недостиг за изпълнение на задълженията.“
Според разчетите в двете големи централи в столицата – ТЕЦ "София" и ТЕЦ "Изток" – общо работят 1120 човека, което автоматично превръща идеята за съкращаване на 700 души в налудничава. А общата численост численост на дружеството към момента, заедно с администрацията и висшия управленски състав, са 2200 души.
Междувременно разходите за персонал на „Топлофикация София" за 2021 г. са в общ размер на 75 млн. лв. Към момента от БЕХ не са обявили до каква сума трябва да стигнат разходите за персонал. Минималният щат в дружеството за инспектори, инкасатори, касиерки и др. е 975 лева. Техническите служители пък получават около 1200 – 1400 лева.
Премахването на СБКО, тези социални придобивки идващи от него, са единствените, чрез които успяваме да привлечем и задържим някакви кадри. Чрез придобивките месечното възнаграждение варира около 1000 лева и въпреки че е ниско за стандартите на живот, само с това разполагаме. Желанието на работодателя беше то да изчезни, за да удовлетвори нуждите на БЕХ“, посочиха от КНСБ.
Условия на труд
Дружеството спешно има нужда от инвестиции, които да бъдат насочени в изграждането на нови съоръжения и поддръжка на вече съществуващите, коментира Вунчев.
„Безспорно всичко в енергетиката е скъпо, но не може да се прави компромис с качеството и безопасността. Базите са от времето на социализма и досега са правени минимални подобрения по тях, което е предпоставка за сериозни инциденти“, добавя председателят на КТ „Подкрепа“.
Именно работата с остаряла техника и липсата на добри условия на труд бяха сред основните искания на протестиращите. Анева коментира, че в повечето случаи се работи на ръба на закона, визирайки техниката.
Освен че се работи на ръба на закона, той често и се прекрачва. Съоръженията в централите имат изисквания за съответни прегледи на опреден брой години и отработени часове. За съжаление в последно време ръководството си позволява да пренебрегва някои от тези изисквания и това застрашава сигурността на хората.“
Миналата година от КНСБ са сигнализирали Министерството на енергетиката за лошите условия на труд. От ведомството са направили проверка, констатирайки редица нарушения в дружеството и са издали съответните предписания. Към днешна дата обаче те не са взети под внимание, посочва Анева.
Проверка е извършена и от Инспекцията по труда, която е била по сигнал, че няма налично работно облекло, което по закон служителите трябва да притежават.
В началото на 2022 г. проверката констатира освен липса на облекло, но и на предпазни средства и пособия за защита. На дружеството му беше дадено срок до 28 март да снабди персонала с подобни средства, но нищо не е получено. Всъщност даже не е пусната обществена поръчка“, казват от КНСБ.
Поради всички тези нередности служителите отново ще излязат на протест през следващите седмици.
Може ли БЕХ да стабилизира дружеството?
Синдикалните организации посочват, че към момента не са имали разговор с Българския енергиен холдинг, за да представят визията си и исканията за преминаване под тяхно ръководство.
„Надяваме се БЕХ да ни приемат. От тях можем да получим едно професионално управление, от което имаме спешна нужда, тъй като СОС се доказа като некомпетентен. Изкупувайки нашите дългове от „Булгаргаз“, те реално ни притежават, така че е въпрос на формалност“, смятат синдикатите.
От друга страна, в годините досега БЕХ е изразявала позиция, че не желае да придобива „Топлофикация София“, но от КНСБ и КТ „Подкрепа“ ще продължат с опитите за преговори по темата.