Треска за „бяло злато“ в Чехия
Едно селце стои върху заровено съкровище, което може да промени икономиката на страната
Чешкото село Чиновец буквално стои върху заровено съкровище, защото под него се намира най-голямото находище на литий в Европа. Проучванията показват, че земята около селото - която се намира на около 100 километра северозападно от Прага, близо до чешко-германската граница - съдържа 3-5% от общите световни запаси от литий, пише DW.
Литият е лек метал, често наричан „бяло злато“ поради своя цвят и пазарна стойност, като стана изключително важен през последните години. Има голямо търсене, защото се използва, наред с други неща, в производството на батерии.
Всъщност както енергийният преход, така и електрическата мобилност биха били практически невъзможни без базирани на литий системи за съхранение на енергия.
Промяна на играта за Чехия?
Цените на лития скочиха толкова много през последните години, че извличането му може да изиграе важна роля за Чешката република.
Добивът на литий може да промени играта за Прага, тъй като според анализ, извършен от Чешката търговска камара, страната е изчерпала всички източници на растеж и е изправена пред потенциална икономическа стагнация през следващите години.
Може ли литият да засили чешката икономика?
Премиерът Петр Фиала се надява, че добивът на литий ще вдъхне нов живот на икономиката на страната.
Когато Фиала изложи визията си за развитието на страната през следващите 30 години в началото на септември, той изброи шест области, в които смята, че Чешката република ще трябва да направи стратегически инвестиции. Литият и инвестициите в неговия добив и обработка бяха най-изненадващите от тези области.
Литият е ключова суровина за електрическата мобилност, особено за батерии. Ето защо ние работим върху започването на добива възможно най-скоро, в идеалния случай през 2026 г.“, каза той.
Традиционен миньорски регион
Чиновец е разположен в сърцето на регион, където руда се добива от 13-ти век, а волфрам и калай от 40-те години на миналия век.
Първоначалното проучване през 2010 г. разкри, че находищата на литий в региона са значителни - както тук, така и точно от другата страна на границата в Германия, където се намира по-малко находище.
Чешката република вече е сключила меморандум за сътрудничество с германската провинция Саксония за възможно сътрудничество в областта на добива на литий. От чешка страна добивът ще се управлява от мажоритарния държавен производител на електроенергия CEZ.
Почти милион литиево-йонни батерии годишно
Най-новото предварително проучване за осъществимост показа, че 2.25 милиона тона руда могат да бъдат извлечени от находището в селото всяка година, което би позволило производството на малко под 30 000 тона литиев хидроксид. Според настоящите оценки това е достатъчно количество руда за производството на почти един милион литиево-йонни автомобилни батерии годишно.
Чешката република в идеалния случай също би искала да произвежда батериите и планира гигафабрика за същата цел.
Можем да покрием цялата верига от добива, преработката, производството на батерии, производството на чипове до крайното производство на автомобили“, каза Фиала. Надеждите са добивът на литий да се превърне в икономически двигател за региона.
От лигнит до литий
Регионът на Усти над Лабем е един от най-бедните в Чехия. Когато добивът на лигнитни въглища — който осигури хиляди местни работни места — приключи, регионът остана с големи структурни проблеми. Откритият добив също остави дълбоки белези в пейзажа, като над 100 селища станаха жертва на багерите.
Изчислено е, че може да има работа за 1000 миньори по време на очаквания 25-годишен период на добив на литий. А планът за изграждане на гигафабрика, която ще произвежда батерии за електрически превозни средства, ще донесе повече пари и работни места в региона. CEZ прогнозира, че добивът може да започне само след четири години.
„Възможност“ за региона
Регионът на Усти над Лабем подкрепя проекта, стига да се управлява по възможно най-екологичния начин. „Виждам перспективата за добив на литий като възможност“, каза Ян Шилер, ръководител на регионалната власт и член на опозиционната партия ANO.
Но много зависи от общите условия, които се договарят, преди действително да започне добивът“, каза той пред DW. „Всички имаме ярки спомени за последиците от въгледобива в региона. Общностите трябва да получат подходяща компенсация за всяко отрицателно въздействие и влошаване на условията на живот.“
Има ли алтернатива на повече копаене?
Регионът на Усти над Лабем получава пари за постепенно прекратяване на въгледобива и промяна на структурата на местната икономика от Фонда за справедлив преход на ЕС. Планът е част от тези пари да бъдат насочени към разработването на проекта за литий.
Но някои експерти предупреждават регионът да не преминава от един вид добив към друг. Вместо това те препоръчват парите да се инвестират в образование и общо преструктуриране на регионалната икономика.
Професор Михал Колечко от университета Ян Евангелиста Пуркине в Усти над Лабем е яростен противник на плановете за извличане на литий. „Не мисля, че литият е правилният път“, каза той пред DW.
Ако искаме да променим региона и да дадем ново бъдеще трябва да изберем коренна промяна. Трябва да инвестираме в сектори, които имат потенциал и дават на региона не само икономическо бъдеще, но и да променят социалната структура и образователното ниво на населението."
Загриженост за въздействието върху околната среда
Мненията в и около Чиновец са разделени. Когато на 7 септември в близкия Дъби се проведе кметска среща между граждани и представители на CEZ, залата беше пълна до краен предел. Според чешкото радио местните са най-загрижени за заплахата за водоснабдяването им и влошаването на качеството на въздуха в резултат на транспортирането на добитата суровина.
Както в случая с добива на всички невъзобновяеми ресурси, добивът на литий ще има въздействие върху околната среда.
В „Литиевия триъгълник“ на Южна Америка, който включва части от Аржентина, Боливия и Чили и притежава около 70% от световните запаси на литий, нивата на подпочвените води спаднаха значително в някои райони, когато богатата на литий саламура беше изпомпана на повърхността. Небрежните действия на някои фирми също доведоха до замърсяване на въздуха, водата и почвата в някои райони.
В Чиновец литият ще се извлича от руда. Методът, необходим за добив на литий там, изисква много вода. Той също така консумира много повече енергия и е по-скъп от добива от солени езера.
Според CEZ процедурата по одобрение за добив на литий ще започне в края на 2023 г. Но компанията изглежда няма съмнения относно резултата от процедурата, тъй като вече е похарчила 40.8 милиона евро за закупуване парцел за завод за преработка на литий.