Турция е удвоила вноса на руски петрол през 2022 г.
Търговията между двете страни процъфтява от пролетта, след като като Анкара отказа да санкционира нахлуването на Москва в Украйна
Турция е удвоила вноса на руски петрол тази година, сочат данни на Refinitiv Eikon, цитирани от Reuters. Това е поредното доказателство за готовността на двете страни да разширят сътрудничеството си в бизнеса и особено в енергийната търговия на фона на западните санкции срещу Москва.
Търговията помежду им процъфтява от пролетта, а турските компании, на които не е забранено да работят с руски контрагенти, се опитват да запълнят част от празнините, оставени от европейския бизнес в Русия. Припомняме, че много компании от Европейския съюз напуснаха управляваната от Владимир Путин страна след нахлуването й в Украйна през февруари.
На фона на всичко това тази година Турция е увеличила вноса на сортовете Urals и Siberian Light до над 200 хил. барела на ден – в сравнение с едва 98 хил. барела дневно през същия период на 2021 г. Анкара отказа да санкционира Русия заради действията й в Украйна, заявявайки, че остава зависима от руските енергийни доставки.
Припомняме, че руският президент Владимир Путин и неговият турски колега Реджеп Ердоган се срещнаха в началото на август и се договориха да засилят бизнес сътрудничеството между двете държави.
Данните показат, че през тази година основната турска рафинерия Tupras и азербайджанската Socar Star значително са увеличили вноса на сортовете руски петрол Urals и Siberian Light, като същевременно са намалили покупките на петрол от Северно море, Ирак и Западна Африка.
Докато цената на руския петрол растеше, през последните няколко години рафинерията Socar Star увеличи покупките на норвежкия сорт Johan Sverdrup и на иракски петрол, които са близки по качество до Urals. Тази година обаче той поевтиня до исторически най-ниските си нива, докато цените на петрола от Северно море и Ирак нараснаха.
Рафинерията Socar Star е купувала около 90 хил. барела руски петрол дневно в периода януари-август 2022 г. в сравнение с 48 хил. барела дневно през същия период на миналата година, показват данните на Refinitiv Eikon. При Tupras бройките са съответно е 111 хил. барела дневно през тази година спрямо 45 хил. барела година по-рано.
Изборът за турските рафинерии беше очевиден, тъй като те нямат ограничения за закупуването на руски петрол. Добрите маржове на нефтопреработката на Urals подкрепят печалбите на турските рафинерии“, коментира търговец от средиземноморския петролен пазар.